31 October, 2007
Парламент Еквадору визнав Голодомор 32-33 рр. актом Геноциду українського народу
Національний конгрес Республіки, який складається зі ста депутатів, віддав шістдесят чотири голоси за ухвалення такої резолюції. Парламентарії визначили цей факт "найжахливішою зброєю масового знищення". Таким чином це вже третя країна Південної Америки, що ухвалила таке рішення. Голодомор, як геноцид українського народу визнали Аргентина і Перу.
www.5.ua
Україна виставила Європі візову умову – доступ на доступ
Про це в інтерв'ю журналістам у Бухаресті заявив міністр закордонних справ Арсеній Яценюк, який супроводжує президента Віктора Ющенка під час візиту до Румунії, повідомляє УНІАН.
Яценюк наголосив, що Україна готова піти на такий крок і сьогодні на технічному рівні вирішує питання надання румунській стороні тих самих привілеїв, які мають громадяни інших європейських країн під час перетину українського кордону.
"Але при цьому ми зазначаємо, що прийняття одностороннього рішення Україною повинне бути синхронізоване з імплементацією (ратифікацією) усіх положень угоди про спрощений візовий режим між Україною і ЄС", - сказав міністр.
"Україна буде робити всі кроки, але нам потрібен принцип взаємності", - сказав Яценюк, висловивши сподівання, що всі ці процедури вдасться завершити до кінця поточного року і вже з 1 січня 2008 року це рішення буде введено в дію.
Він підкреслив, що все залежатиме від того, як пройде ратифікація як в українському парламенті, так і в Європарламенті. За словами Яценюка, МЗС підготувало усі необхідні угоди для ратифікації.
"Таким чином, м'яч зараз буде на полі Європарламенту, і якщо все піде по запланованому сценарію, вже з 1 числа наступного року угода набуде чинності", - наголосив міністр.
Яценюк повідомив, що у ході візиту президента до Румунії також обговорювалося питання міжрегіонального транскордонного співробітництва, а також питання щодо підписання угоди про малий прикордонний рух.
"Ми перевели ці питання виключно у практичну площину без жодних декларацій", - сказав Яценюк, додавши, що країни будуть підтримувати усі інфраструктурні проекти, які пропонуватимуться з прикордонних регіонів.
Щодо малої прикордонної угоди Яценюк зауважив, що це питання поки не стоїть гостро на порядку денному, оскільки існує радянська чинна угода, а оскільки Румунія не планує поки приєднуватися до Шенгенської зони, поки це не актуально.
Тому міністр зауважив, що переговори про підписання угоди про малий прикордонний рух розпочнуться пізніше.
Як відомо, раніше комісар Європейського Союзу із зовнішньої політики Беніта Ферреро-Вальднер попередила Україну про необхідність скасування віз для Румунії й Болгарії для набуття чинності угоди про спрощення візового режиму.
pravda.com.ua
Український фехтувальник „блиснув” у Празі
Український фехтувальник Дмитро Пундик завоював золото на Чемпіонаті Європи серед юніорів-2007, що проходить у ці дні року в столиці Чехії - Празі.
Хмельничанин Дмитро Пундик завоював титул чемпіона Європи із фехтування на шаблях серед юнаків. В 1/8 фіналу Дмитро переміг італійця Міроно Массіміліано (15:13), у чвертьфіналі легко виграв у польського спортсмена Гал Мичала (15:11).
Не дуже складним виявився й двобій півфіналу - з рахунком 15:10 українець обіграв румуна Долніцеану Тібуріу. Однак у фінальному бої з угорцем Зілагі Араном Дмитрові Пундику довелося нелегко: у першій половині двобою поступившись 2:8, Дмитро після перерви зумів зрівняти рахунок - 11:11, і, ідучи із суперником удар в удар, виграв бій з рахунком 15:14.
Андрій Ягідка, Михайло Склонний і Антон Кукса, які також захищали честь України в Празі, зайняли відповідно 6, 21 і 42 місця.
Не настільки вдало склалися особисті виступи українок у жіночій рапірі, що проходили паралельно із шабельними змаганнями. Карманова Катерина й Синюта Олександра вибули з боротьби в 1/32 фіналу, Бигич Дар'я в 1/16, Ченцова Катерина в 1/8.
За матеріалами Федерация фехтования Украины
27 October, 2007
ПАРЛАМЕНТСЬКА КАМПАНІЯ ЗАВЕРШИЛАСЯ
У газеті "Урядовий кур'єр" підсумки виборів і список кандидатів у народні депутати, що пройшли до парламенту за списками політичних партій, опубліковані на 5-11 сторінках газети, а в "Голосі України" - на 6-11 сторінках газети.
Таким чином, чергова парламентська кампанія в Україні вважається завершеною. Тепер переможці виборів повинні сформувати більшість, яка буде призначати новий уряд.
Як повідомлялося, ЦВК 15 жовтня оприлюднила остаточні підсумки позачергових парламентських виборів, що пройшли 30 вересня.
Перше місце на виборах зайняла Партія регіонів, за яку проголосували 34,37% виборців (175 депутатських місць). Далі йдуть Блок Юлії Тимошенко - 30,71% (156 мандатів), блок "Наша Україна - Народна самооборона" - 14,15% (72 депутати), Компартія - 5,39% (27 мандатів).
СПУ на чолі з головою Верховної Ради 5-го скликання Олександром Морозом набрала 2,86% голосів і не пройшла у Верховну Раду. У кампанії брали участь 20 партій і блоків.
17 жовтня Вищий адміністративний суд України (ВАСУ) заборонив опубліковувати офіційні результати парламентських виборів у газетах "Голос України" і "Урядовий кур'єр" (офіційні видання парламенту й уряду) до розгляду по суті позову ряду політсил.
25 жовтня ВАСУ відмовив у задоволенні позовів представників п'яти політичних партій про визнання неправомірними дій ЦВК по встановленню результатів виборів.
"Інтерфакс-Україна"
Щодо захисту прав громадян України, які перебувають за кордоном
"...на виконання Програми діяльности Кабінету Міністрів України "Назустріч людям", одним з основних напрямків якої є забезпечення захисту національних інтересів України та прав наших співвітчизників, 4 березня 2005 року в приміщенні МЗС України відкрито Центр допомоги громадянам України за кордоном
...
Визначені етапи реалізації пріоритетних завдань шляхом створення відділень Центру в Україні на базі Представництв МЗС у регіонах, закордонних дипломатичних установах і почесних консульствах у державах, де працює значна кількість українських громадян, зокрема Італії, Іспанії, Португалії, Греції, Польщі, Російській Федерації. Центр координує свою діяльність зі структурними підрозділами Департаменту [консульської служби] та консульськими установами України за кордоном.
З метою вирішення питання повернення в Україну наших співвітчизників, що потрапили у скрутне становище за кордоном, Департаментом підтримуються постійні робочі контакти з такими міжнародними і громадськими організаціями та благодійними фондами як Національна рада жінок України, Міжнародний жіночий правозахисний центр "Ла-Страда-Україна", "Карітас-Україна", Міжнародна організація з міграції (МОМ), Міжнародний фонд "Відродження" тощо.
За наявними даними, протягом першого півріччя поточного року було опрацьовано 187 звернень щодо розшуку зниклих на кордоном громадян України (120 громадян України знайдено та повернуто на Батьківщину). 52 громадянкам України, які стали жертвами торгівлі людьми, було надано сприяння в поверненні в Україну.
В зазначений період було затримано 3923 громадянина України за скоєння правопорушень/злочинів за кордоном. Звільнено з-під варти за сприяння українських диппредставництв - 630 осіб.
За сприяння МЗС та закондонних установ України повернуто недоотриману заробітну плату 147 громадянам України на загальну суму 484892,77 дол.США.
За шість місяців цього року за кордоном померло 719 громадян України. Обсяг матеріальної допомоги українських диппредставництв для оплати послуг ритуальних та транспортних слуєб складає 17566,75 дол.США.
В зазначений період було заарештовано 16 українських поряків, звільнено за сприяння консульських установ України за кордоном 40 (так у тексті - М.І.). Затримано українських суден - 7, з них звільнено - 7.
Обсяг матеріальної допомоги, наданої громадянам України закордонними установами України (за рахунок консульського фонду) для повернення на Батьківщину, складає 4908 дол.США.
http://maidan.org.ua
25 October, 2007
Чеські політики висловили протест проти участі РФ в обслуговуванні станції ПРО
Кількома днями раніше Роберт Гейтс заявив під час свого візиту до Праги, що готовий розглянути варіант російської присутності на станції ПРО за умови згоди на це чеської сторони. Прес-служба міністерства оборони Чехії заявила, що робота над ініціативою про залучення Росії до роботи на чеській станції ПРО знаходиться на найбільш ранній стадії, і ніякої визначеності в цьому питанні поки не немає. Міноборони також відзначило, що це питання є вкрай болючим для чеського суспільства.
США хочуть побудувати станцію радіолокації на території військового полігону Брди неподалік від Праги і розмістити 10 ракет-перехоплювачів на території Польщі. Як заявляє адміністрація Білого дому, ці заходи необхідні для захисту Європи від можливих ракетних атак з боку так званих "держав-ізгоїв", зокрема, Ірану і Північної Кореї. Росія виступає проти розміщення такої системи ПРО в Європі.
РБК-Україна, 25.10.2007, Прага 08:31
24 October, 2007
Expression as a transmission of human experience
Workshop of International Theatre Studio Farm in the Cave under the leadership of Viliam Dočolomanský and members of the company.
9. – 13. 12. 2007
Preslova 9, Prague
Actors training of Farm in the Cave was created on the basis of direct touch of form of cultural expressions /songs cante jondo, Ruthenian rituals, trainings of toreados, Flamenco …/ Everyday training the actors of the Studio disengaged from the interpretation of an already created piece to a direct reflection of the reality. They have created such an actors method and specific theatre language through which they communicate with audiences of different world continents. “Transmission of an experience” is realized directly: through vibration of movement and voice.
Through adopting inspiration from a different culture as unknown terrain the actor is getting in his/her manifestation beyond so called self-expression, beyond the borders of his/her own culture, beyond self-determination. “Body language” articulates an experience which is not possible to be expressed by words. While the actor is searching for rhythmical synchron with a partner on the stage he/she is heading to a co-creation and mutuality.
Song, action, gesture, intonation are turning into material for building up the individual actors actions. At the beginning of the process there is fixation of fragments /piece of melody, torso of partners´ improvisation, “training with a wall”, personal memory etc./ and absorption of extraneous elements. Via following variations /overlay, montage, transformation/ completeness of an expression and its direct and objective influence of here and now is being observed.
Grounding, interaction of diverse rhythms and tension in the body, contraction of the energy flow – “nozzle, contactless sharing of the tension between two partners and “stamina” deepen concentration, resilience and scenic presence of the interpreter. Through the techniques of the work shall the participant touch personal subject as alive source which he/she draws from.
The body of the actor is a terrain or unknown landscape which he/she has inherited. Body and culture is heritage which should yet be adopted through the effort of personal development.
PRACTICAL INFORMATION
In case of this workshop we would like to give priority to applicants whose interest is active or professional development of gained inspiration. Number of participants is limited. The workshop will be intensive and good physical condition will be required.
The workshop we also be perceived as a continues selection of new apprentices and collaborators of the Theatre Studio Farm in the Cave.
Arrival day: 8. 12. 2007
Departure day: 13. 12. 2007
Working process will take place under the leadership of members of the company everyday within the range of 6 – 7 hours in the premises of Švandovo theatre, Preslova street no.9, Prague 5 – Smíchov. The communication will be led mainly in English but knowledge of English is not a condition. On the day of your arrival, 8th December 2007, there would be an opportunity to see the performance Waiting room by Farm in the Cave.
Price of the workshop is 190 EUR
Considering that the number of the participants of this workshop is limited, we kindly ask you, in case of an interest, send us your application form by 20th of November 2007 on the email:info@farmavjeskyni.info
As soon as you receive confirmation of your participation, you will be asked to settle the payment of the workshop.
We do not cover any other related costs such as accommodation, board, travel costs or insurance.
Selection of participants will be based on the sent application forms, motivation letter and CV. One of the main criterion is strong motivation for future practical use and personal development
www.infarma.info
Єврокомісія представила „блакитну карту”
“Блакитна карта” є дозволом на роботу і проживання для висококваліфікованих кадрів та членів їх родин на території ЄС протягом двох років. За словами віце-президента Єврокомісії Франко Фраттіні, висококваліфікованими працівниками вважатимуть тих громадян держав-не членів ЄС, хто має відповідний рівень освіти та знайде робоче місце в Євросоюзі із оплатою не нижче ніж 3 мінімальні зарплатні. Виняток може бути зроблений для молодих спеціалістів, які закінчили один з європейських університетів. “Ми можемо запровадити преференційні критерії, відповідно до яких, молодим спеціалістам буде дозволено в'їзд до ЄС, якщо вони отримуватимуть два мінімальні оклади”, - сказав Фратіні. Водночас працедавці при заповненні вакансій у Євросоюзі будуть зобов'язані надавати перевагу громадянам країн ЄС. І лише за відсутності таких спеціалістів зможуть працевлаштовувати іноземців.
Джерело: "Німецька хвиля"
Индустриальный союз Донбасса уже вступил в НАТО
В торжественной церемонии спуска на воду нового судна, 19 октября 2006 года, приняли участие представители Министерства Скарбу Панства, а также основные акционеры гданьской судоверфи – «Агентство развития промышленности» (ARP), централизованная организация по продаже бронесталей «Cenzin», а также компания «ISD Polska», «дочка» корпорации «Индустриальный союз Донбасса» (ИСД, Донецк).
Традиционное перерубывание символического каната для нового судна совершил Председатель Совета директоров корпорации «ИСД» Сергей Тарута.
Заказчиком судна выступает норвежская судостроительная верфь «Bergen Mekaniske Verksted AS”.
После спуска на воду специалисты гданьского завода произведут на нем достроечные работы и окончательный монтаж всех систем и механизмов, после чего судно отправится на ходовые испытания в Балтийском море и будет передано заказчику для эксплуатации.
Судно имеет следующие характеристики:
- длина 111,00 м;
- конструкционная ширина – 24,00 м;
- растояние между вертикалями - 100,20 м;
- высота до палубы свободного борта - 9,6м;
- высота до 5 палубы – 17,90 м;
- конструкционное заглубление – 7,5 м;
- вес корпуса – 3050,00 тонн;
- помещения для 105 чел персонала.
Судно предназначено для эксплуатации, в том числе, и в суровых климатических условиях, поэтому к качеству его конструкций предъявляются самые жесткие требования. В процессе подготовки и строительства судна велось тесное взаимодействие со специалистами норвежской стороны, что позволило разработать оптимальную технологию, привязанную к техническим возможностям верфи.
Судно также будет оборудовано экологически безопасным дизель-электрическим оборудованием, благодаря которому будет осуществляться сбор и переработка нефтесодержащих отходов и сухого мусора.
Справка:
«Stocznia Gdansk S. A., расположенная на побережье Балтийского моря, является одной из крупнейших судостроительных верфей Польши. Верфь создана в 1947 году на базе двух старых верфей, сильно разрушенных в годы 2-й мировой войны 1939-1945 г.г.
19 октября нынешнего года верфь отпраздновала 60-летие со дня спуска на воду первого судна.
За годы деятельности на гданьской верфи было построено и передано для эксплуатации разным странам мира свыше 1 000 полностью оснащенных и высокостандартных морских учебно-исследовательских судов, автомобилевозов, контейнеровозов буксиров, паромов, сухогрузных судов класса «река-море».
В настоящее время, «Stocznia Gdansk», на которой работают около 2,5 тыс. работников, контролируется польскими госструктурами, среди которых «Агентство развития промышленности (63% акций) и централизованной организацией по продаже бронесталей «Cenzin» (19%). Остальные 18% акций с октября 2007 года принадлежат «ISD Polska», дочерней компании Корпорации «ИСД», владеющей металлургическим комбинатом «ISD-Hutа Częstochowa».
maidan.org.ua
23 October, 2007
Ющенко запевнив Пентагон, що Тимошенко візьметься за НАТО
Президент України Віктор Ющенко вважає, що перемога демократичних сил на позачергових парламентських виборах створює нові можливості для прискорення інтеграції України в ЄС і НАТО.
Як повідомляє прес-служба глави держави, про це він сказав під час зустрічі з міністром оборони США Робертом Гейтсом, який прибув до України для участі в засіданні Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи.
Ющенко проінформував співрозмовника про розвиток внутрішньополітичної ситуації в Україні в післявиборний період. Під час зустрічі сторони обговорили перспективи розвитку українсько-американського політичного діалогу, стан співпраці у військовій сфері, а також питання співпраці України з Іраком і Афганістаном, направленого на забезпечення стабільності в цих країнах.
Глава Української держави подякував американській стороні за участь в сьогоднішньому засіданні Ради міністрів. "Ми як безпосередні учасники цих зборів хотіли б висловити подяку всім, хто взяв в них участь - як основна сторона і як спостерігачі", - сказав Ющенко, наголосивши на важливості проведення цієї зустрічі в Україні.
У свою чергу, Гейтс позитивно оцінив результати сьогоднішнього засідання Ради міністрів оборони Південно-Східної Європи, а також участь України в роботі цієї організації
Крім того, він висловив задоволення від своєї вчорашньої зустрічі з міністром оборони України Анатолієм Гриценком. Міністр оборони США подякував українській стороні за миротворчу діяльність нашої держави в Косово і проінформував про перспективи розгортання системи ПРО США в Чехії і Польщі.
Як повідомлялося, керівник відділу департаменту міжнародного секретаріату НАТО з питань політики безпеки і планування, глава делегації НАТО на Раді міністрів оборони країн Південно-Східної Європи Георгіос Катсирдакис вважає, що приєднання нових членів до альянсу можливе тільки після отримання офіційного запиту.
Президент України Віктор Ющенко заявив про те, що Україна підтверджує курс на членство в Євросоюзі і Північноатлантичному альянсі.
За матеріалами УНИАН
НАТО чекає від України офіційної заявки щодо членства
Про це сьогодні заявив на спільній прес-конференції за підсумками засідання Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи керівник відділу департаменту міжнародного секретаріату НАТО з питань політики безпеки і планування Георгіос Катсірдакіс.
«Насамперед ми повинні почути це (бажання приєднатись до ПДЧ) офіційно на рівні ради НАТО, а потім альянс повинен винести рішення як завжди консенсусом», - сказав Георгіос Катсірдакіс.«Ми приймемо рішення тоді, коли надійде офіційне клопотання», - сказав представник Північноатлантичного альянсу.
Нагадаємо, Президент України Віктор Ющенко сьогодні, виступаючи на засіданні Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи, закликав країни Європи підтримати прагнення України приєднатись до Плану дій щодо членства в НАТО.
«Я закликаю всіх європейських партнерів України сприяти і підтримати наш намір приєднатись до Плану дій щодо членства у Північноатлантичному блоці», - сказав Глава Української держави.Віктор Ющенко також висловив сподівання, що ця позиція буде підтримана на саміті Альянсу в Бухаресті, який заплановано на квітень наступного року.
За матерiалами УНІАН
Україна приєдналась до Багатонаціональних миротворчих сил Південно-Східної Європи
«Під час засідання Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи Україна приєдналась до угоди про спільні миротворчі сили», - сказав Гриценко. Він додав, що наступним етапом стане ратифікація відповідної угоди в парламенті України.
Глава Міноборони зазначив, що виконання конкретних місій буде ухвалюватися спільно командуванням миротворчої бригади і Генеральним штабом Збройних Сил України.
Анатолій Гриценко нагадав, що Україна у минулому році вже забезпечувала транспортування миротворчої бригади країн Південно-Східної Європи з Румунії в Афганістан та у зворотному напряму.
Він запевнив, що для України залишається пріоритетом зміцнення свого внеску у миротворчу діяльність для зміцнення безпеки на Європейському континенті.
Крім того, за його словами, учасники зустрічі зазначили, що Україна бере участь у всіх чотирьох операціях НАТО – на Балканах, в Іраку, в Афганістані та в операції Активні зусилля.
Водночас Міністр оборони України Анатолій Гриценко наголосив, що в рамках засідання Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи не йшлося про направлення українських військовослужбовців до Афганістану.
«Під час зустрічі це питання у прямій постановці не обговорювалось… Мова йшла про інше: оскільки ми приєднались до спільних миротворчих сил, то тепер на наступному етапі ми визначимось як держава спільно з командуванням бригади, який саме буде внесок України на цьому етапі», - сказав Гриценко.
Він не виключив, що на цьому етапі Україна може залучити до виконання миротворчої місії в Афганістані штабних офіцерів, інженерні, медичні підрозділи тощо.
Гриценко підкреслив, що це багатонаціональне з’єднання, і які саме завдання воно виконуватиме, прийматиметься багатонаціональним консенсусом і обов’язково відповідно до національних законодавств.
Він зауважив, що, відповідно до українського законодавства, це рішення ухвалюватиметься урядом, Радою національної безпеки та оборони, Президентом і парламентом.
За матерiалами УНІАН
Теніс: Українки поліпшують свої позиції
Перша ракетка України Олена Бондаренко піднялася на два рядки і тепер 23-я. Тетяна Перебийніс після вдалого виступу на Кубку Кремля на минулому тижні піднялася на 33 рядки і ввійшла в Топ-100 тенісисток планети і стала 97-ю, у новому рейтингу вона піднялася ще на один рядок.
Марія Коритцева, незважаючи на чутки про причетність до договірних матчів, піднялася ще на одну позицію і розташувалася на рекордному для себе 115-ому місці.
У Топ-10 українських тенісисток увійшла киянка Тетяна Лужанська, яка у світовому рейтингу посіла рекордне для себе 248-е місце.
В українських тенісистів рейтинг без особливих змін: більшість з них знову втратили по кілька рядків.
Рейтинг ATP:
1. Роджер Федерер (Швейцарія) - 7205
2. Рафаель Надаль (Іспанія) - 5385
3. Новак Джокович (Сербія) - 4470
4. Микола Давиденко (Росія) - 3250
5. Енді Роддік (США) - 2430
190. Олександр Долгополов (Україна) - 224
292. Сергій Стаховський (Україна) - 124
323. Іван Сергєєв (Україна) - 105
371. Сергій Бубка-молодший (Україна) - 88
466. Ілля Марченко (Україна) - 60
473. Артем Смірнов (Україна) - 58
554. Владислав Бондаренко (Україна) - 40
630. Олександр Ярмола (Україна) - 29
680. Денис Молчанов (Україна) - 25
819. Іван Аніканов (Україна) - 15
Рейтинг WTA:
1. Жюстін Енен (Бельгія) - 5930
2. Світлана Кузнєцова (Росія) - 3750
3. Олена Янкович (Сербія) - 3475
4. Ганна Іванович (Сербія) - 3175
5. Марія Шарапова (Росія) - 2861
23. Олена Бондаренко (Україна) - 1136
38. Юлія Вакуленко (Україна) - 748
43. Катерина Бондаренко (Україна) - 695
96. Тетяна Перебийніс (Україна) - 356
106. Ольга Савчук (Україна) - 320
115. Марія Коритцева (Україна) - 306
132. Юліана Федак (Україна) - 275
170. Вікторія Кутузова (Україна) - 183
183. Юлія Бейгельзімер (Україна) - 163
248. Тетяна Лужанська (Україна) - 109
За матеріалами Сегодня
Ющенко закликає Південно-Східну Європу сприяти інтеграції України до НАТО
Про це Президент України заявив на засіданні Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи в Києві.
"Користуючись нагодою, я закликаю усіх європейських партнерів України сприяти і підтримати наші наміри приєднатися до Плану дій щодо членства в Північноатлантичному блоці", - сказав Президент.
Глава держави також зауважив, що Україна сподівається на розгляд цього питання під час саміту альянсу в Бухаресті (Румунія).
"Переконаний, що практичний зміст цього питання переважить будь-які поточні труднощі", - наголосив Президент Віктор Ющенко.
Як повідомлялося, заступник помічника генерального секретаря НАТО із громадської дипломатії в штаб-квартирі НАТО Стефані Бабст прогнозує приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО у 2009 році.
19 вересня 2006 року Верховна Рада своєю постановою вирішила підтримати позицію прем’єр-міністра Віктора Януковича про неготовність України приєднатися до Плану дій щодо членства в НАТО.
Нагадаємо, сьогодні у Києві за участю Президента України Віктора Ющенка розпочинається засідання Ради міністрів оборони країн Південно-Східної Європи.
За матерiалами Українські Новини
19 October, 2007
Začarovaný kruh
Stojí dvacet hodin v kuse nad zkumavkami, vyvíjejí nové léky, píší do nejprestižnějších vědeckých časopisů. A pak otěhotní. Co to pro ně znamená? Mohou se ještě někdy vrátit k vědecké kariéře?
Moc času na dítě jí nezbývá, ale v USA by to bylo nejspíš ještě horší. (Tetyana Ostapchuk z Fyzikálního ústavu AV ČR) - Autor: Tomki Němec Více
V exaktních, tzv. tvrdých vědách, v nichž se mozková kapacita vyvažuje zlatem a mezinárodním úspěchem, se výzkumnic v Česku opravdu nedostává: v technických oborech jich je 20 % z celkového počtu pracovníků, v přírodních vědách 36 %. V lékařských vědách ženy mírně převažují, v sociálních, humanitních a zemědělských je stav vyrovnaný. Mezi členy Akademické rady Akademie věd ČR nenajdeme ženy vůbec; na nižších stupních akademické obce na ně narazíme, není jich však mnoho.
Kam se však vzdělané ženy ztrácejí, když mezi studenty vysokých škol je jich víc než mužů, na pražské Univerzitě Karlově dokonce v poměru tři ku dvěma? V cestě za úspěchem badatelkám stojí tradiční chápání vědy jako mužského oboru (podobně jako např. u politiky), „nepropustnost“ organizačních struktur často obsazovaných muži i poměrně nízké platové ohodnocení. Ale hlavně: většina se přes všechnu snahu nedokáže k vědě vrátit po mateřské dovolené. Zvlášť v přírodovědných oborech je velmi obtížné sladit náročnou vědeckou kariéru s ženiným „neplaceným zaměstnáním“, totiž péčí o rodinu.
Dítě versus kariéra
„Svou budoucnost vidím ve vědě a ráda bych se za rok vrátila do laboratoře aspoň na částečný úvazek. Ale je mi jasné, že na delší než tříměsíční vědeckou stáž už nikdy neodjedu,“ vysvětluje svoji situaci bioložka Michaela Svobodová, která je doma s dvěma malými dcerami. Návrat ke zkumavkám pro ni bude krušný – ačkoli jí manžel i vědecký ústav, v němž působí, vycházejí vstříc, kromě několika popularizačních článků toho za poslední dva roky pro vědu příliš neudělala. A cítí se trochu provinile.
Podobně je na tom lingvistka Eva Lehečková, rovněž na mateřské „dovolené“. „Po Prokopově narození mi celá generativní gramatika připadala zbytečná. Navíc cítím, jak mi oproti bezdětným kolegům z oboru ujíždí vlak – nestíhám ani číst jejich studie, natož pracovat na vlastní disertaci,“ říká. „Stojí mi to ale za to, dát veškerý svůj plat paní na hlídání jen proto, abych mohla naplno dělat vědu?“
Ne všechny badatelky to vidí stejně. „Ty, které dosáhly vysokého postavení, totiž často zdůrazňují, že zvládají všechny ‚své‘ povinnosti, jsou vzorné matky a manželky a navíc špičkové vědkyně,“ naznačuje Kateřina Šaldová z Národního kontaktního centra – ženy a věda při Sociologickém ústavu AV ČR. Určitou roli tu hraje i odlišnost dnešních žen od těch, které budovaly svoji profesionální kariéru za minulého režimu. Tehdy totiž badatelky často neviděly jinou možnost než zvládat zaměstnání i rodinu – konzervativní společnost by je odsoudila, pokud by přiznaly, že domácnost kvůli vědě odsunuly na druhou kolej. A pokud jde o zahraniční stáže, na ty beztak jezdit nemohly
„Jestliže si žena dokáže zorganizovat práci, zvládne to i s rodinou,“ domnívá se neurofyzioložka Eva Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny AV ČR, a vypráví, jak to dělala ona: celý svůj plat odevzdávala chůvě, důležitou roli sehráli prarodiče. V laboratoři pak mohla trávit i 16 hodin denně. „Střídali jsme se v tomhle životním stylu s mužem, který je také vědec – dva dny v týdnu přicházel o půlnoci on, dva dny já.“
Rovněž bývalá ředitelka AV ČR, biochemička Helena Illnerová, v rozhovorech pro různá média popisovala, jak z práce jela na otočku domů, navařila na celý týden, část jídla připravila manželovi do mrazáku, uspala děti a zamířila zpět za potkany do laboratoře. Takový pracovní režim však není pro každého. „Já se v tuto chvíli nemíním obětovat pro vědu,“ říká rozhodně Lehečková.
Kinder, Küche, Kirche? Věda, výzkum, vývoj!
Příběhy o dalších specifických problémech si lze přečíst v publikacích Národního kontaktního centra – ženy a věda, které již sedmý rok pomáhá badatelkám v účasti na světovém výzkumu. Když člověk pročítá na webových stránkách centra rozhovory s mladými výzkumnicemi, zjišťuje, že platová diskriminace v zaměstnání je zdaleka netrápí nejvíc. Za překážku považují hlavně to, že vědecký grant lze přerušit jen na krátkou dobu nebo že v jejich oborech mnohdy neexistují částečné úvazky. To péči o děti značně komplikuje.
Všechny zmíněné problémy nutí badatelky odsouvat těhotenství (v USA se mezi vědkyněmi dokonce rozmohl trend nemít děti vůbec). Po rodičovské dovolené se mnoho žen k vědě nevrací, různé komplikace je nutí k přechodu do soukromé sféry; pokud nestíháte kultivovat viry a nedokážete „přepnout“ na vědu, když dítě konečně usne, nemáte výsledky výzkumu, které by se daly publikovat. A poněvadž nepublikujete, nedostanete po nástupu do práce grant. Začarovaný kruh...
Problém žen ve vědě, a hlavně jejich absence na absolutní špičce, je celosvětový. Lze to zjistit třeba z brožurky She Figures 2006. Women and Science (Ona v číslech. Ženy a věda) vydávané od roku 2003 Evropskou komisí. Zdá se, že ani pomocné ruce v podobě speciálních grantů pouze pro ženy a spousta příruček (zejména americké provenience) na téma „jak zvládnout rodinu i kariéru v akademické sféře“ zatím příliš nezabírají.
Rovnoprávnost chytrých hlav
Vzdělání žen nemělo v českých zemích na růžích ustláno ani v minulosti. První dívčí gymnázium Minerva bylo z podnětu spisovatelky Elišky Krásnohorské založeno teprve roku 1890 a na tehdejších rakouských školách směly ženy studovat až od roku 1897, takže první doktorát mohla bioložka Marie Zdenka Baborová získat až v roce 1901. Mezi absolventy pražské techniky se ženy zařadily dokonce až roku 1921. Na druhou stranu, prestižní americké univerzity tzv. břečťanové ligy Yale a Princeton přijaly do bakalářských programů ženy až roku 1969.
Od té doby uplynulo mnoho vody a žena vědkyně přestala být raritou. Ve vzácných případech se badatelky dostaly i ke kormidlu české vědy a institucionálního vzdělání. Vysokou školu ekonomickou v Praze, ústeckou Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně i další školy řídí v současné době rektorky. Své Marie Curie-Sklodowské, dvojnásobné nositelky Nobelovy ceny, se však Česko zatím nedočkalo.
Tím se ovšem od zbytku světa zase tolik nelišíme. Nobelovu cenu za některou ze čtyř vědeckých disciplín dostala v uplynulé dekádě z celkových 98 laureátů jen jediná žena – v roce 2004 byla za fyziologii a medicínu oceněna Američanka Linda B. Buck. Ta v rozhovoru poskytnutém těsně po udělení ceny přiznala, že vědě musela obětovat prakticky všechen svůj čas. A o rodině nebo dětech se nikdy nezmiňuje. Hádejte proč...
Tak trochu jiná mateřská
Vědecká pracovnice Fyzikálního ústavu AV ČR Mgr. Tetyana Ostapchuk, Ph.D., je nyní doma s čtyřměsíčním synem Míšou. Letošní laureátka ceny L’Oreal a UNESCO pro ženy ve vědě zkoumá v oddělení dielektrik tzv. smart materials, z nichž se vyrábějí třeba součástky mobilních telefonů nebo počítačů. V rámci „mateřské dovolené“ denně pracuje na vlastním tříletém grantu; víkendy nezná. „Věnuji hodinu nebo dvě e-mailové diskusi s kolegy, pak celý den počítám nebo plánuju budoucí experimenty. Ty jsou totiž jedinou věcí, kterou doma opravdu dělat nemůžu,“ popisuje svůj pracovní režim úspěšná fyzička, jež odpovídá na e-maily po půlnoci, když malý Míša spí.
Přitom když před deseti lety přemýšlela, zda z rodné Ukrajiny odejít na univerzitu do Spojených států, nebo do Česka, rozhodla se pro naši republiku právě proto, že zdejší vědci nejsou tlačeni k tak závratnému pracovnímu tempu jako v USA.
Pracovní vír vtáhl Tetyanu Ostapchuk hned druhý měsíc po porodu, kdy se připravovala na konferenci. „Několik týdnů jsem pracovala neustále, jen s přestávkami na kojení,“ vzpomíná žena, která nedávno odmítla nabízenou dvouletou stáž ve francouzském Orléans i tříletou nabídku z laboratoří v Anglii. Rodina je prý pro ni přednější – takhle jí mohou kolegové vozit materiály do jejího domku na předměstí Prahy, a pokud potřebuje pomoc zahraničních odborníků, může je do ČR pozvat za peníze z grantu.
Україна просить ООН визнати Голодомор геноцидом
"Доценко вважає, що такий крок внесе важливий вклад у запобігання злочинів геноциду й інших злочинів проти людяності в майбутньому", - говориться в повідомленні, передає РИА Новости.
Виступаючи на сесії комітету, Доценко нагадав, що цього року буде відзначатися 60 річниця Конвенції про геноцид. Він зазначив, що мешканці України стали жертвами такого злочину за 15 років до появи цього документа.
"Виборний організований комуністичним тоталітарним режимом штучний голод або Голодомор в Україні 1932-1933 років привів до загибелі від 7 до 10 мільйонів безневинних чоловіків, жінок і дітей, що складало на той час 25% населення України", - заявив Доценко.
За оцінками деяких істориків, політично організований голод за рахунок конфіскації продовольства на початку 30-х років минулого століття забрав життя від 7 до 10 мільйонів жителів України, у тому числі близько 4 мільйонів дітей.
Актом геноциду голодомор в Україні визнали 11 держав.
19.10.2007 09:16___ www.ПРАВДА.com.ua
18 October, 2007
Американські ракети потрібні Польщі для захисту від Росії
"Це посилить нашу безпеку... Ми повинні пам’ятати, що постійно знаходимося під загрозою. Росіяни не погодилися зі змінами, що відбулися з 1989 року. Очевидно, що вони вважають, що ми знаходимося у сфері їхнього впливу" - заявив Качинський, відповідаючи на прес-конференції на запитання, навіщо Польща хоче розмістити на своїй території американські ракети-перехоплювачі.
"Це нераціонально. Ми не готуємося до військового конфлікту з Росією", - сказав офіційний представник МЗС Польщі.
За його словами, "офіційна позиція Польщі чітка і зрозуміла: ПРО служить для захисту від ракет дальнього радіусу дії". "Це витікає з технічних параметрів ПРО, до яких має доступ і Росія. Ми це повторювали неодноразово", - сказав Шанявський.
Кореспондент.net
Заява Президента України про офіційні результати дострокових виборів і формування парламентської коаліції
Центральна виборча комісія представила офіційні результати виборів народних депутатів України, які відбулися 30 вересня 2007 року.
Виборчий процес пройшов демократично і законно.
Я вдячний усім виборцям, які взяли участь у голосуванні.
Дякую кожному, хто був причетний до проведення виборів, а також громадським і міжнародним спостерігачам.
Усе суспільство, ми всі мали дуже важливу мету – навчити політиків нести пряму відповідальність перед власним народом. На мій погляд, відбувся принциповий урок. Його висновки – чіткі і, сподіваюсь, ясні для всіх.
Ціную, що мій заклик до змін був підтриманий країною.
Закликаю невідкладно виконати всі необхідні процедури для початку роботи нового парламенту – Верховної Ради України VI скликання.
Згідно з Конституцією України, коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради, офіційно формується з дня відкриття першого засідання парламенту.
Політичні рамки цього процесу вже визначились.
Я виклав головні завдання для держави і для вирішення ваших, шановні співвітчизники, конкретних потреб.
З волі людей більшість на виборах отримали сили, які підтвердили відданість демократичним і європейським цінностям. Це – вже сталий і незмінний рух.
15 жовтня Блок Юлії Тимошенко і Блок «Наша Україна – Народна Самооборона» представили Президенту України свій спільний план дій і заявили про готовність сформувати більшість у парламенті України. Підтримую цей намір. Підкреслюю: ці сили взяли на себе відповідальність за розвиток ситуації і продуктивну роботу у вищому законодавчому органі.
Очікую, що з моменту відкриття сесії більшість утворить коаліцію.
Відповідно до Конституції України, заявляю про готовність на основі пропозицій коаліції внести на затвердження кандидатуру Прем’єр-міністра та кандидатури до складу Кабінету Міністрів.
Доручаю Блоку Юлії Тимошенко і Блоку «Наша Україна – Народна Самооборона» виконати необхідні конституційні вимоги.
Нагадую політичним силам про оперативність роботи. Суспільство очікує, що на першому засіданні Ради буде обраний новий голова парламенту, схвалені першочергові погоджені документи і призначено уряд. Це – чітка послідовність кроків.
Послідовно, системно і швидко треба приступити до втілення головних завдань країни.
Хочу вірити, що всі члени парламенту виявлять мудрість і відповідальність. Застерігаю від спроб зриву діяльності Верховної Ради.
Твердо гарантую додержання усіх прав опозиції. Вона матиме всі можливості для повноцінної роботи і контролю за діями влади. Цей принцип є непорушний.
На виборах, що відбулися, переможених немає. Немає різних частин України, немає поділу між народом.
Є перемога людей. Є перемога всіх громадян України. Є моральна перемога виборців над зрадою і корупцією в парламенті.
Ці досягнення – основа для нормальної роботи влади, для розвитку держави, для реальних змін у нашому житті.
Ми йдемо вперед. Запрошую парламентаріїв до роботи.
Дякую за увагу.
president.gov.ua
Украинка побеждает Амели Моресмо
Первая ракетка Украины Алена Бондаренко продолжает свое победное шествие на турнире в Цюрихе. На этот раз жертвой украинки стала именитая француженка Амели Моресмо.
Во втором круге турнира серии WTA в Цюрихе украинке противостояла 13 ракетка мира француженка Амели Моресмо. Начало встречи не предвещало Бондаренко успеха.
Звездная француженка может паковать чемоданы (АР)
Первый сет без проблем выиграла Моресмо - 6:2. Во втором украинка боролась изо всех сил и в итоге смогла дать отпор опытной француженке 6:4.
Последний сет Моресмо практически без боя отдала первой ракетке Украины.
2:6, 6:4, 6:1 - и Алена Бондаренко в четвертьфинале туринра в Цюрихе. В четвертьфинале украинка встретится с чешкой Николь Вайдишовой.
По материалам: Наш спорт
17 October, 2007
У Празі судять колишню працівницю комуністичної юстиції, яка була причетна до політичних репресій
Людмила Брожова-Поледньова, якій нині 86 років, на суд не з’явилась.
У 1950-му році вона була державним прокурором в політичному процесі над Міладою Гораковою. Комуністичний режим засудив Горакову до страти.
Позов до суду на колишню юристку Людмилу Брожову-Поледньову подав Інститут документації й вивчення злочинів комунізму, звинувачуючи її у співучасті в убивстві.
В разі, якщо провина Брожовї-Поледньової буде доведена, їй загрожує 15 років ув’язнення. Влітку 1950 року саме суддя Брожова-Поледньова, виступаючи на суді проти Мілади Горакової, вимагала за її політичну діяльність найвищої міри покарання.
Штучно сфабрикований судовий процес над правником за фахом Міладою Гораковою влітку 1950 року належить до найжорстокіших політичних розправ комуністичного режиму в тодішній Чехословаччині.
radiosvoboda.org
Українські іммігранти в Європі потребують єдиного видання
Організатори Форуму у Валенсії - Михайло Петруняк та Богдан Хомин
У західноєвропейських країнах, де велика присутність українських іммігрантів, на сьогодні неважко знайти інформацію рідною мовою про країну перебування, її закони чи довідатися про останні новини з батьківщини. Маючи бажання, цілком реально придбати україномовне друковане видання, трохи рідше почути Інтернет-радіо чи навіть теленовини.
Зокрема в Італії друкованих ЗМІ українською мовою налічується до десятка. Попит на такі газети збільшується, говорить продавець Надія. Вона щонеділі біля римської станції метро розповсюджує пресу для земляків. Деякі газети роздають безкоштовно, а інші коштують від 60 центів до 1 євро.
До видавництва подібної періодики долучаються як українські видавці, кореспонденти, так і іноземні журналісти. Часом видання має двох співкерівників, як наприклад газета «Українець», що видається в Іспанії, а друкується в Україні. Видання інформує про життя українців в Іспанії, Італії та Португалії. Засновники часопису Михайло Петруняк в Іспанії та Богдан Хомин у Львові вперше організували європейський Форум українських видавців та журналістів.
Одне видання з подвійним завданням
Учасники дискусії в іспанській Валенсії обговорили питання, як поліпшити умови української періодики на європейському ринку і сприяти поширенню позитивної інформації про українського іммігранта.
Для ефективнішого втілення таких намірів Форум дійшов висновку, що нині настав час створити єдину українсько-європейську мережу масової інформації для іммігрантів «четвертої хвилі». Учасниця зустрічі, журналістка з Італії Оксана Библів каже, що це буде друкована продукція.
У резолюції Форуму журналісти звернулися до української влади підтримати цю ідею та передбачити відповідні кошти у держбюджеті. Новий проект має на меті також сприяти швидшому просуванню України до євроспільноти, розповідаючи не тільки про заробітчанське життя, а й інформуючи європейців про українську історію та культуру.
Голова Української всесвітньої координаційної ради Дмитро Павличко підсумував на Форумі журналістів у Валенсії: «Якщо якась частина наших земляків приживеться назавжди до країн свого нового європейського перебування, то це не буде втратою для України. Навпаки: у Західній Європі створиться така благодатна атмосфера зв’язку нашої культури з народами, які досі думають, що ми є частиною Росії”.
radiosvoboda.org | Наталка Кудрик, Рим, 15 жовтня 2007
Іммігрантам найкраще живеться в Швеції, найгірше – в Латвії. Українським імміграніам найкраще ведеться в Португалії
Дослідники оцінювали, наскільки доступним є для іммігрантів ринок праці, чи можуть вони об’єднатися зі своїми родинами, стати резидентами на тривалий термін, брати участь у політичному житті, отримувати громадянство та чи захищені вони від расизму і дискримінації. Найгірші результати вийшли в Латвії, на Кіпрі, в Австрії, Греції, Словаччині, Мальті, а також у Данії.
Усі досліджені східноєвропейські країни отримали не дуже високі бали за інтеграцію іммігрантів, виняток становить Словенія, яка посіла 11 місце у списку із 28, обігнавши таким чином Францію, Люксембург і Німеччину.
У дослідженні багато уроків. Хто готовий їх вивчати?
Директор Групи з політики міграції Ян Ніссен загалом критично оцінює результати дослідження: «За нашою шкалою можна охарактеризувати цілий клас як такий, що пройшов тільки половину шляху до вирішення завдання. Тож слід пройти ще половину шляху. Не слід забувати, що я, як учитель, бачив кращі класи і кращі роки».
У цілому країни ЄС не чинять перепон, коли надають іммігрантам дозвіл на довготермінове проживання, вони також здебільшого дозволяють об’єднуватися родинам та надають іммігрантам доступ до ринку праці – тоді, коли в цьому зацікавлений роботодавець. Гірше йдуть справи з участю іммігрантів у політичному житті та з наданням їм громадянства.
Не особливо дружніми до іммігрантів виявилися країни з найбільшим відсотком українців: Угорщина і Чехія (посіли 17 місце), безпосередньо після них ідуть Естонія, Литва і Польща, найгірші результати у Словаччини.
Депутат Європарламенту від Німеччини Джем Оздемір радить усім чиновникам, які займаються інтеграцією іммігрантів, звернути увагу на доповідь Британської ради і Групи з політики міграції, оскільки це дослідження показує, як можна покращити ситуацію.
radiosvoboda.org | Наталія Вікуліна, Брюссель, 12 жовтня 2007
Чорногорія стає асоціативним членом ЄС
Для того, щоб угода набула чинності, потрібна ратифікація парламентів усіх 27 держав-членів ЄС, а цей процес зазвичай триває від двох до чотирьох років. У Люксембурзі підписана і першу Тимчасову угоду, яка має допомогти подолати період від моменту підписання Угоди до її ратифікації в усіх парламентах держав-членів ЄС та ухвалення у європейському та чорногорському парламентах.
Чорногорський прем’єр Желько Штуранович заявив, що це великий день як для країни, так і для громадян Чорногорії. Наступного року Чорногорія планує подати офіційну аплікацію щодо членства у Євросоюзі.
Чільні європейські посадовці, португальський міністр Луіс Амадо та комісар у справах розширення ЄС Олі Рен підписання угоди оцінили як ключовий крок для зміцнення стосунків та інтеграції Чорногорії до європейських структур.
Олі Рен вважає, що ця угода має стати поштовхом для інших країн Західних Балкан. «Їх майбутнє у Євросоюзі», — сказав він.
Підписавши Угоду, Чорногорія, після Хорватії, Македонії й Албанії, стала четвертою країною Західних Балкан, яка заявила про своє бажання увійти до Європейського Союзу.
radiosvoboda.org | Анамарія Рамач, Белград, 15 жовтня 2007
Чеський вклад у нинішній Ужгород
Нині ж помилуватися липовою алеєю в період цвітіння дерев з’їжджаються туристи з усієї Європи. А вздовж самої алеї – величні та водночас вишукано прості будівлі.
Ужгород розбудовував такий собі пан Крупка
Унікальною та важкою була робота чеських майстрів, яким доводилося зводити їх, бо тривало будівництво в так званому мікрорайоні Галаго, який на початку минулого століття не був нічим іншим, як… болотом. Історик, викладач Ужгородського національного університету Федір Шандор розповідає що в Галаго збудували будинок уряду, жандармерію, військову поліцію. Також було збудовано кілька чеських шкіл і величезний мікрорайон для державних службовців, а також приватний сектор для тих урядовців, які не хотіли жити в державних будівлях.
Історики розповідають, що за розбудову Ужгорода свого часу взявся відомий чеський архітектор Антон Крупка. Саме він у 1947 році зводив перший у світі готель «Інтерконтиненталь» у Нью-Йорку, а до Другої світової війни працював у нинішньому Закарпатті. Його проекти – будівля нинішньої обласної адміністрації в Ужгороді, будинок профспілок, приміщення нинішнього медичного факультету, може, й не відрізняються зовнішніми прикрасами, але продумані до кожної дрібнички.
Нинішня обладміністрація, а за часів Чехословаччини будинок уряду, — справжня родзинка, стверджує Федір Шандор. Будинок поділений на 8 частин, це не єдина будівля. Його унікальність полягає в тому, що якщо трапиться землетрус, а Закарпаття в цьому плані небезпечна зона, будинок одразу не впаде, а рухатиметься падіння за годинниковою стрілкою.
А ще за часів Чехословаччини в Ужгороді побудували перший транспортний міст, проклали низку доріг не лише в місті, а й у всій області. Історики кажуть, що всього за два десятиліття Ужгород та й усе нинішнє Закарпаття отримали тоді такий поштовх у всіх галузях життя, за який будуть вдячні чехам довіку.
radiosvoboda.org | Надія Петрів, Ужгород, 16 жовтня 2007
Євросоюз надасть Львову понад 680 тисяч євро на розвиток міста
За планом міської влади, через 2 роки Львів має стати комфортним містом для туристів і максимально відповідати потребам іноземців.
Як повідомляє кореспондентка Радіо Свобода, проект передбачає, що в місті встановлять спеціальні таблички із вказівниками, інформаційні таблички кількома мовами на пам’ятках архітектури.
У центральній частині міста в пішохідній зоні розмістять стенди з картами, відкриють інформаційний центр, де туристам надаватимуть необхідні повідомлення.
Проект туристично-інформаційної інфраструктури у Львові передбачає створення цифрового та мультимедійного продукту і виготовлення карт, схем, путівників. Тобто він має допомогти іноземному громадянинові краще орієнтуватись у місті.
Загальна сума проекту становить майже 759 тисяч євро, 683 тисячі надає ЄС, решту грошей виділять з міського бюджету.
Кримські татари віддали шану своєму захисникові. До 100-ліття генерала-дисидента Петра Григоренка
Спершу православна молитва, потім – мусульманська. В соту річницю народження дисидента і генерала Петра Григорунка біля його погруддя у Сімферополі було багатолюдно і гамірно. Представники української та кримськотатарської громад прийшли до постамента вшанувати пам’ять визначного правозахисника.
Лідер Меджлісу кримськотатарського народу, сам колишній дисидент, а нині – український парламентарій Мустафа Джемілєв каже, що роль Петра Григоренка у кримськотатарському національному русі – особлива. Завдяки Петру Григоренку і правозахисному рухові в СРСР, який він очолював, кримськотатарська проблема була виведена спершу на всесоюзний рівень, а потім – на міжнародний, каже пан Джемілєв. Завдяки Петру Григоренку не вдалося радянській владі створити міжнаціональну напругу між кримськими татарами та українцями. Хоча кримських татар, які поверталися, викидала з Криму і зносила бульдозерами будинки саме влада України, але кримські татари чітко бачили межу між чиновниками, що вислужувалися перед Кремлем, і справжніми представниками цього народу», - заявив Мустафа Джемілєв, додавши, що кримські татари вважають Петра Григоренка «не просто своїм другом, а кримськотатарською людиною».
Григоренко в Криму – як удома
Сьогодні окрім покладання вінків і квітів до погруддя генералу-дисиденту, в Сімферополі пройшла панахида, наукова-практична конференція і вечір-реквієм. У Саках місцеві активісти Меджлісу відкрили меморіальну дошку на будинку, де раніше зупинявся правозахисник. А завтра в Сімферополі за ініціативи української громади у деяких школах міста пройдуть «григоренківські уроки».
Андрій Григоренко, син генерала-дисидента, приїхав із США і каже, що в Криму він як удома. Хоча розуміє, що не всім кримчанам подобається постать його батька: «Я не думаю, що всі кримчани шанують пам’ять Петра Григоренка, бо знаю, що батьків пам’ятник обливали фарбою, були інші неприємності. Але кримські татари, українська громада, з якою я тут спілкуюся, всі поважають його і шанують. І це на мені відзеркалюється також», – сказав син правозахисника Андрій Григоренко.
Петро Григоренко народився 16 жовтня 1907 року на Запоріжжі, а помер в еміграції в США 21 лютого 1987 року. Військовий діяч, учасник 2 світової війни, генерал-майор, активіст дисидентського руху. Він всіляко підтримував національний рух кримськотатарського народу.
radiosvoboda.org | Володимир Притула, Сімферополь, 16 жовтня 2007
Правила гри для туристів: як вести себе в Карпатах
Не ламай дерев, не рви квітів, не чіпай звірят, не засмічуй
Регіональний туристично-інформаційний центр разом з управлінням туризму Івано-Франківської обласної держадміністрації при підтримці Посольства Нідерландів в Україні врешті видали буклет під назвою «Екотуризм у Карпатах: відпочинок з повагою до природи». У ньому детальний перелік того, чого не можна робити в горах. Ідеться про те, щоб не ламати дерев, не рвати квітів, не брати на руки звірят, не засмічувати місця відпочинку та інше. У буклеті розповідається також, як, плануючи маршрут подорожі, слід заздалегідь врахувати перебування в заповідниках, національних парках, на території пам’яток природи.
Керівник Регіонального туристично-інформаційного центру Наталія Гасюк каже, що збірник порад для туристів перш за все спрямований на необхідність збереження природи.
Вплив людини на природу
Слова Наталії Гасюк, ініціатора видання буклету, підтверджує фахівець у сфері розвитку туризму на Івано-Франківщині Сергій Мар’єнко, який також брав участь у розробці цього видання. «Цей буклет стане помічником туриста і також допоможе туристам усвідомити вплив людини на природу”.
Буклет, який побачив світ в Івано-Франківську, видали 15-тисячним накладом. Його розповсюджують у приватних зелених садибах, туристичних базах, готелях безкоштовно. Усі, хто працює в галузі туризму в Карпатському регіоні, стверджують, що набір таких правил поведінки в горах – це не лише допомога туристам, але й вагомий крок для збереження унікальної природи українських Карпат.
radiosvoboda.org | Іван Костюк, Івано-Франківськ, 15 жовтня 2007
16 October, 2007
Катерина Ющенко та Балога оголошують пошук інтелектів
Міжнародний благодійний фонд "Україна 3000" за підтримки секретаріату президента оголошує старт Другого всеукраїнського конкурсу "Новітній інтелект України".
До участі в конкурсі запрошуються молоді дослідники, підприємливі та соціально активні люди, небайдужі до майбутнього України, повідомляє прес-служба президента.
Метою конкурсу є пошук, підтримка та залучення обдарованої молоді до активної суспільної діяльності через співпрацю з організаторами конкурсу та його партнерами, органами влади, громадськими організаціями, аналітичними інституціями та бізнес-середовищем.
Конкурс складається з чотирьох конкурсних номінацій: наукових досліджень з економічної та гуманітарної тематики (на задані організаторами теми), дипломних робіт з економічної та гуманітарної тематики (на задані організаторами теми), бізнес-ідей та соціальних проектів.
Також цього року на учасників очікує спеціальна пропозиція – перелік індивідуальних інтелектуальних завдань.
Як відомо, головою наглядової ради фонду "Україна 3000" є дружина президента Катерина Ющенко. Деталі на http://www.ukraine3000.org.ua/pub/publoc/5954.html
16.10.2007 12:18___ www.ПРАВДА.com.ua
Товариська зустріч Форуму з Богеміанс Прага "Б"
Початок гри о 19-00. Стадіон Lovosická 559, Прага-Просек.
WTA: Украинки побеждают в Цюрихе
Екатерина Бондаренко пробилась в основную сетку турнира WTA в Цюрихе, а ее сестра Алена - уже во втором круге.
Екатерина Бондаренко (№44 мирового рейтинга) без проблем одержала победу над японкой Аи Сугиямой в третьем раунде квалификации турнира серии WTA, который проходит в Цюрихе - 6:2, 6:1.
Таким образом, Екатерина Бондаренко пробилась в основную сетку Zurich Open. Ее соперницей в первом круге будет Сабиль Баммер из Австрии.
Нелегким выдался для украинки Алены Бондаренко (№25 мирового рейтинга) поединок первого круга против чешской теннисистки Тими Бачински.
Первый сет закончился провалом для Алены Бондаренко - 1:6. Но в двух последующих украинка сумела исправить свои ошибки и, в итоге, выиграть этот матч (1:6, 6:3, 6:3).
Во втором круге турнира Алена встретится с победительницей пары Елени Данилиду (Греция) - Амели Моресмо (Франция).
По материалам Сегодня | Корреспондент.net
Експерт каже: перспективи НАТО чіткіші, ніж в ЄС
Таку думку "Німецькій хвилі" висловив експерт Інституту зовнішньої політики дипломатичної академії при МЗС України Олександр Палій.
На думку Палія, членом НАТО Україна може стати вже за три роки, тоді як з Європейським союзом перспективи зовсім не певні.
Він вважає, що ЄС може надати Україні чітку перспективу членства лише за умови включення країни в загальну систему безпеки.
Однак для здійснення інтеграційних процесів українським політикам бракує політичної волі, каже експерт.
Він виступає проти референдуму про приєднання України до Альянсу, а за ухвалення рішення керівництвом держави.
"Кон’юнктура українських політиків і їхня орієнтація на майбутні вибори стоїть попереду реалізації національних інтересів. Якщо б Україна продемонструвала політичну волю, з боку НАТО уже б було рішення про інтеграцію", - каже Палій.
Він прогнозує, що втілення стратегічної інтеграційної мети знову зведеться до інформаційної кампанії про НАТО.
Українська правда
15 October, 2007
Звернення Президента України у зв’язку з трагедією в Дніпропетровську
Дорогі співвітчизники,
Дорогі мешканці Дніпропетровська,
В Україні сталася трагедія.
13 жовтня, внаслідок вибуху побутового газу в житловому будинку в Дніпропетровську загинуло 15 наших людей. Десятки, у тому числі діти, госпіталізовані. Знищено і пошкоджено житло.
Ми зазнали важкої і непоправної втрати.
Я прошу, щоб на лихо у Дніпропетровську відгукнулася вся Україна.
Своїм указом оголошую 16 жовтня 2007 року днем національного трауру.
З глибокою скорботою висловлюю співчуття усім родинам загиблих людей. Ваш біль – це біль усієї держави.
Слова підтримки кажу всім постраждалим.
Держава зробить все, щоб допомогти і захистити вас у цій біді.
Від моменту отримання інформації про аварію я дав негайні доручення уряду, місцевій владі та рятувальним службам вжити дій для порятунку людей і подолання наслідків вибуху.
За моєю вказівкою створено надзвичайну державну комісію.
З Державного бюджету виділено кошти – 94 мільйони гривень для компенсації житла постраждалим, а також 5 мільйонів гривень для подолання наслідків аварії.
Триває ліквідація завалів. Відбудеться переселення людей із зруйнованих і пошкоджених квартир.
Центральна і місцева влада зобов’язана надати усю необхідну медичну і психологічну допомогу, забезпечити мешканців теплом, одягом, гарячим харчуванням і питною водою.
Я дякую рятувальним загонам, які цілодобово працюють на місці аварії.
Наказую усім відповідальним керівникам зробити все, щоб люди були повністю захищені державою.
Ці питання, хід рятувальних робіт тримаю під постійним наглядом і контролем.
Від Генеральної прокуратури, особисто Генерального прокурора України вимагаю забезпечити всебічне розслідування кримінальних справ, порушених у зв’язку з вибухом, і негайно виявити причини аварії та встановити відповідальних за неї.
Для відшкодування матеріальних збитків держави і громадян на рахунок відкритого акціонерного товариства «Дніпрогаз» накладено арешт. Ряд вищих посадових осіб цього підприємства – головного інженера і його першого заступника - затримано за підозрою у службовому недбальстві.
Я жорстко вимагаю оперативного з’ясування усіх обставин трагедії.
Дорогі співвітчизники,
Я закликаю всіх громадян України виявити співпереживання до лиха, що зазнав Дніпропетровськ, і у власний спосіб підтримати постраждалих, особливо дітей.
Ця трагедія не може залишити байдужим нікого.
Мій глибокий біль – за загиблими громадянами.
Матеріальні наслідки аварії будуть подолані.
Дорогі мешканці Дніпропетровська, з вами – вся Україна.
president.gov.ua
Akce - Dny Ukrajinske kultury v Plzni 2007
„Skupina Hrdinů“ (The Copany of Heroes)
Promítání historické drama s českými titulky a úvodním slovem p. Martince
Zve Vás FF ZČU Plzeň
Sedláčkova 15, zasedací místnost SP-319, Plzeň
Čtvrtek: 25.10. 18:00 hod.
Doc. PhDr. Nikolaj Demjančuk, CSc. - „Kam směřuješ Ukrajino?“
Přednáška a následná diskuze. Poslech ukrajinské hudby.
Zve Vás FF ZČU Plzeň
Sedláčkova 15, zasedací místnost SP-319, Plzeň
Плзенський програм „Днів української культури в Чехії 2007“
Середа: 24.10. 18:00 год.
„Залізна сотня“ (The Copany of Heroes)
Перегляд фільму з чеськими тирами та із коментарем Мартинця
Запрошує FF ZČU Plzeň
Sedláčkova 15, zasedací místnost SP-319, Plzeň
Четвер: 25.10. 18:00 год.
Doc. PhDr. Микола Демянчук, CSc. - „Куди йдеш Україно?“
Лекція. Дискусія. Слухання української музики.
Запрошує FF ZČU Plzeň
Sedláčkova 15, zasedací místnost SP-319, Plzeň
Небанальні істини історії або Дещо з історії ОУН та УПА
Така логіка міркувань не впала з неба: вона породжується не лише незнанням, а й хибними знаннями, навіяними постійним користувачам Інтернету статтями про суто тоталітарну ідеологію лідерів ОУН та історичну випадковість, яка унеможливила створення в орбіті нацистів маріонеткової Української держави.
Отож справді, давайте спробуємо розібратися бодай у деяких речах.
...У квітні 1941 року в окупованому нацистами Кракові "крило Бандери" провело свій II Великий Збір ОУН. В ухваленій цим Збором програмі говорилося, що "тільки справедливий, націоналістичний суспільний лад буде основою сили Української Держави й основою вільного життя всього народу".
Цей лад мусив бути організований "на основах сильної влади, сильної національної армії й фльоти та одної політичної організації провідного національного активу"; основи ці мусили включати "плянову організацію цілого господарського й суспільного життя", "поділ на рівні заняття й фахи та відповідно до цього виробничі й професійні організації, побудовані на засаді продукційного солідаризму й рівноправності всіх працюючих", "обмежене приватне, кооперативне й спілкове право власності на господарювання землею й верстатами для тих, які в них працюють", натомість мали ствердитися "державна власність важкого промислу й транспорту; усунення всякої спекуляції та самоволі й недбальства в господарстві" і т.д.
А ще ОУН-Б виступала "за плянову організацію українською державною владою народного здоров'я, розросту й тугості української раси", "за усунення чужих розкладових впливів", "за новий героїчний зміст української культури", "за свободу сумління й релігійних культів не противних моральній силі нації й інтересам Української Держави".
Усе це мало поєднуватися з сильним та ефективним соціальним захистом усіх осіб, належних до "української раси", а водночас лояльних до влади і задіяних у боротьбі "проти всіх поглядів і струй, що несуть ослаблення животних сил народу". І, нарешті, у цих постановах міститься пункт про те, що "в Совєтському Союзі жиди – найнадійніша підтримка правлячого більшовицького режиму і авангард московського імперіалізму в Україні..."
Чи треба коментувати, до яких типів ідеологій належить ця програма?
Але одразу зауважмо, що спроби повністю солідаризувати ідеологію та практику ОУН з нацистською не вдалися через спротив двох груп в керівництві організації – Івана Мітринґи і Лева Ребета, відповідно, соціал-демократів та соціал-консерваторів, якщо позначити їх політичну позицію.
Ба більше: і Мітринґа, і Ребет виступали за багатопартійність, проти етнічного націоналізму, проти вождізму і лише надзвичайна воєнно-політична ситуація утримала їх від публічного виступу проти Степана Бандери.
Ба більше: була здійснена спроба висунути Романа Шухевича на посаду голови проводу ОУН – але той зрештою відмовився, вибачившись перед своїми прихильниками...
Іншими словами, розкол в ОУН-Б (який організаційно оформився 1948 року) існував уже тоді. Так само, як існував й ідейний розкол в ОУН під орудою полковника Мельника – адже Олег Ольжич та Олена Теліга вирушили до Києва готувати проти нацистів усеукраїнське повстання, тоді як сам Мельник та його однодумці співпрацювали з німецькою владою...
Відмова німецької влади визнати відновлення Української держави Бандерою та Стецьком тільки пришвидшила неминучі події, не більше.
Восени 1941 року німецька окупаційна влада віддає накази про арешти та знищення членів ОУН-Б. Німецький тоталітаризм виявився братом-близнюком радянського. А відтак цілком закономірно почалася ідеологічна переорієнтація націоналістів, спершу – на практиці, ще без фіксації в програмних документах.
Звернімося у цьому плані до такого дражливого (але і точного) ідеологічного показника, як антисемітизм. Вже у березні 1942 року, згідно з німецьким рапортом, "у Житомирі, Кременчуку і Сталіному було заарештовано кілька послідовників Бандери за те, що намагалися схилити населення до ідеї незалежності України.
Тоді ж було встановлено, що група Бандери постачала своїх членів та євреїв, які працювали на цей рух, фальшивими паспортами".
Як бачимо, поки що йдеться про "своїх", "правильних" євреїв, які "перекувалися" чи "прихильні до українців", на відміну від "неправильних", "промосковських" євреїв, "жидобільшовиків".
Але практика штовхає далі – з виникненням УПА в її лавах з'являються євреї-лікарі, санітари, чоботарі, обозники, а потім – і рядові стрільці та бойові командири. У лісах під охороною УПА з'являються єврейські табори. В одному з таких таборів біля Пориць, на Волині, перебувало 100 євреїв, а в іншому, в Кудрунках, – близько 400 людей. Є дані про напади боївок УПА на охоронців гетто і звільнення ними кількох сотень євреїв.
Це тільки один штрих щодо зміни практики ОУН-Б у 1942-43 роках. А вслід за змінами у практиці неодмінно мусять іти зміни в ідеології, щоб потім, у свою чергу, формувати практику нового типу.
І от 1942 року, коли Вермахт іде на Сталінград, Василь Кук, який очолює структури ОУН-Б на Дніпропетровщині (до речі, неабияка була організація! За свідченнями НКВД, понад 5 тисяч осіб! Так що не тільки Брежнєвим, Щербицьким та Кучмою славен цей край), організує роботу з переосмислення ідеології українського націоналізму.
Кінцевим результатом усього стає проведений після тривалої підготовки під орудою Романа Шухевича улітку 1943 року ІІІ Великий Збір ОУН. Без Бандери, Стецька, Ребета й ряду інших лідерів, які ув'язнені в нацистських концтаборах. Збір ухвалює нову програму ОУН.
"Знищення національного поневолення та експлуатації нації, система вільних народів у власних самостійних державах - це єдиний лад, який дасть справедливу розв'язку національного і соціального питання в цілому світі. ОУН бореться проти імперіялістів і імперій, бо в них один пануючий народ поневолює культурно і політично та визискує економічно інші народи... Тому ми проти російського комуно-большевизму і проти німецького націонал-соціалізму. ОУН проти того, щоб один народ, здійснював імперіялістпчні цілі, "визволяв", "брав під охорону", "під опіку" інші народи, бо за цими лукавими словами криється огидний зміст - поневолення, насильство, грабунок. Тому ОУН бореться проти російсько-большевицьких і німецьких загарбників, поки не очистить України від усіх "опікунів" і "визволителів", поки не здобуде Української Самостійної Соборної Держави (УССД), в якій селянин, робітник і інтелігент могтиме вільно, заможньо і культурно жити та розвиватися".
Ну, як, є різниця із тим, що було на початку 1941 року?
А ще у програмі конкретно сказано, за що бореться ОУН.
Зокрема, за "індивідуальне та колективне користування землею, в залежності від волі селян", "за вільну працю, вільний вибір професії, вільний вибір місця праці", "за свободу профспілок", "за вільний доступ до всіх наукових і культурних надбань людства", "за свободу друку, слова, думки, переконань, віри й світогляду.
Проти офіційного накидання суспільності світоглядних доктрин і догм", "за повне право національних меншостей плекати свою власну по формі й по змісту національну культуру", "за рівність всіх громадян України, незалежно від їх національности, в державних та громадських правах та обов'язках, за рівне право на працю, заробіток і відпочинок"...
З програми, листівок та преси ОУН-Б у цей час зникає гасло "Україна для українців", зникають слова про "українську расу".
Щоб вповні оцінити вагу цього рішення, зауважу річ, мало відому у нас: саме в цей час німецькі відомства з управління "східними територіями" переводять українців зі статусу "унтерменшів" до статусу "одного з арійських народів Європи"...
"Наші цілі здобудемо, вийшовши поза межі України та зв'язавши нашу боротьбу за УССД з боротьбою інших поневолених або загрожених імперіялізмами народів, зокрема народів Сходу, Прибалтики й Балканів, пропагуючи й реалізуючи наше гасло волі народам і людині й права кожного народу на самостійницькі національні держави та протиставитись реакційним концепціям і планам імперіалістів".
Хтось, утім, скаже, що все це були тільки слова, а насправді ніякого повороту не відбувалося. Знову звернімося до практики.
Не тільки поява у складі УПА численних вояків іншого етнічного походження (у деяких регіонах, за свідченням керівників червоних партизан, число неукраїнців у складі УПА сягало 40%-50%!) показує зміну ідеологічних віх, а й стан господарства у контрольованих повстанцями районах Волині.
Як пише петербурзький історик Олександр Ґоґун, у цих районах господарство було організоване більш ефективно, а селяни жили заможніше, ніж у сусідніх, контрольованих нацистами чи червоними партизанами...
Далі – літо 1944 року, створення на багатопартійній основі Української Головної Визвольної Ради – передпарламенту Повсталої України. Президентом УГВР стає наддніпрянець Кирило Осьмак (у 1917-18 роках – член Центральної Ради), одним із його заступників – галицький ліберал Василь Мудрий, прем'єром та командувачем усіма збройними силами – Роман Шухевич.
Серед завдань, які ставить перед собою УГВР – "покликати до життя перший український державний уряд та скликати перше українське всенародне представництво".
В одному з номерів "Вісника УГВР", де міститься інтерв'ю з Шухевичем – "Чупринкою", читаємо такі його слова: "Гарантією справжньої демократичності майбутнього ладу в українській державі є, в першу чергу, широко народний характер українського руху, його безприкладна ідейність.
Український визвольно-ідейний рух зродився з надр українського народу, діяв в ім’я інтересів українського народу. Воля і щастя українського народу – його найбільша мета".
Один з провідних ідеологів ОУН-Б та УГВР – Петро Полтава (Федун) – у ті ж роки пише, що повстанці ведуть боротьбу, зокрема, "за справжню демократію, проти диктатури і тоталітаризму всіх мастей, за свободу слова, друку, зборів, світогляду, за забезпечення за національними меншостями в України всіх національних і громадських прав, проти всесилля поліції, за таку владу в державі, яка найвищим своїм обов'язком уважатиме служіння інтересам народу, а не своїм імперіялістичним плянам".
Боротьба триває, вона ставить нові завдання. У червні 1950 року конференцією ОУН на українських землях схвалені уточнення і доповнення програми ОУН-Б. Це відбулося вже після загибелі Романа Шухевича, але сформульовані ці зміни ще за його участі.
Тепер у програмі прямо сказано про "демократичний лад" (і не один раз), про "демократичний державний порядок та справедливий соціяльний лад", про "свободу політичних і громадських організацій".
Крапки над "і" розставлені, причому куди більш точно, ніж у тих сучасних партій та організацій, які люблять зображувати себе прямими спадкоємцями ОУН та УПА.
Іншими словами, "бандерівці" на українських землях пройшли тяжкий, але реальний шлях до визнання демократичних цінностей та боротьби за них. Отож будь-які твердження, що лідери УПА керувалися тоталітарною ідеологією, щонайменше, є некомпетентними.
...А парадокс ситуації полягав у тому, що сам Степан Бандера цього повороту не прийняв, і у 1948-54 роках ОУН-Б розкололася на тих, хто й далі сповідував вождизм та етнократизм, і на тих, хто раз і назавжди поставив на меті боротися не тільки за незалежну, а й демократичну Україну.
Скажімо, Лев Ребет у 1950-х роках головним лихом українського визвольного руху називав "злочинний шовінізм" та гасло "Україна для українців".
Абсолютна більшість вояків УПА та підпільників, яким вдалося пробитися на Захід, Бандеру не підтримала, хоча під час війни звалася "бандерівцями"...
І ще один штрих історії - і Ребета, і Бандеру з проміжком у два роки вбив один і той самий агент КҐБ – Богдан Сташинський – за особистим наказом "ліберала" та "антисталініста" Микити Сергійовича Хрущова...
Сергій Грабовський, кандидат філософських наук, член Асоціації українських письменників
15.10.2007 14:56 ___ Сергій Грабовський, для УП
Лідери демократичних сил парафували угоду про створення коаліції
За словами Кириленка, остаточно парафована угода буде підписана на першому засідання новобраної Верховної ради.
"Коли ми говоримо про парафування – це значить, що точно така угода без змін буде підписана уже як конституційна на засіданні Верховної Ради", - сказав він.
15.10.2007 19:34___ www.ПРАВДА.com.ua
13 October, 2007
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 966/2007
З метою відновлення національної пам'яті та історичної справедливості, зміцнення суспільної злагоди, консолідації суспільства та з нагоди 65-ї річниці створення Української повстанської армії, на підтримку ініціативи широких кіл громадськості, Світового ювілейного організаційного комітету з відзначення 100-річчя від дня народження Романа Шухевича та 65-ї річниці створення Української повстанської армії постановляю:
1. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
розробити за участю громадськості заходи щодо відзначення 14 жовтня 2007 року 65-ї річниці створення Української повстанської армії;
вжити заходів щодо поліпшення соціально-побутового та медичного обслуговування колишніх учасників українського визвольного руху, провести роботу з вивчення їх повсякденних потреб, вишукати можливості надання ветеранам українського визвольного руху адресної матеріальної допомоги та вручення їм пам'ятних подарунків;
забезпечити проведення відповідних тематичних виставок, лекцій з історії українського визвольного руху, поповнення та демонстрацію музейних експозицій.
2. Кабінету Міністрів України прискорити вирішення в установленому порядку разом із Львівською обласною державною адміністрацією питання щодо спорудження у місті Львові пам'ятника Роману Шухевичу.
3. Київській міській державній адміністрації вжити заходів щодо завершення у 2008 році розбудови та впорядкування в місті Києві парку вшанування борців за незалежність України.
4. Міністерству закордонних справ України забезпечити проведення закордонними дипломатичними установами України заходів з відзначення 65-ї річниці створення Української повстанської армії, зокрема, із залученням представників української громадськості за кордоном.
5. Державному комітету телебачення та радіомовлення України підготувати цикли тематичних теле- і радіопередач, забезпечити широке висвітлення у засобах масової інформації підготовки і проведення заходів з відзначення 65-ї річниці створення Української повстанської армії.
Президент України Віктор ЮЩЕНКО
12 жовтня 2007 року
11 October, 2007
Ющенко: Україна зацікавлена в прямому членстві в ЄС і НАТО
Президент України Віктор Ющенко переконаний, що перемога демократичної коаліції сприятиме прискоренню євроінтеграційних процесів України. Про це він заявив на зустрічі з представниками політичних, бізнес кругів, головами дипломатичних представництв і представниками громадськості в Словацькій асоціації зовнішньої політики.
Ющенко не сумнівається, що Україна стане членом Європейського Союзу. "Це питання часу", - додав він. Президент виразив упевненість, що Україна зробить всі необхідні кроки для цього, що українське суспільство зрозуміє необхідність цього кроку.
Крім того, Ющенко вважає, що і Європа виражатиме все більше і більше бажання бачити Україну в Євросоюзі.
Ющенко зазначив, що Україна веде інтенсивну роботу в цьому напрямі. Зараз, за його словами, глибоко відпрацьовується угода між Україною та ЄС. Президент сподівається, що впродовж 11-12 місяців ця робота буде завершена, і в цьому документі будуть визначені чіткі європерспективи України.
Президент наголосив, що Україна зацікавлена в прямому членстві в ЄС і НАТО: "Ми віддані цьому напряму та йдемо цим шляхом".
president.gov.ua
09 October, 2007
Soudobé běloruské umění v prostoru Roxy/NoD Praha
Prostor NoD v horním patře Dlouhé 33 bude hostit v neděli 14.října
sympozium o soudobém běloruském umění. Večera se zúčastní řada
běloruských umělců, kurátorů, teoretiků a hudebníků. Na programu budou
nejen prezentace a výstupy umělců, ale i moderovaná diskuze o
společenském statutu soudobého umění v autoritářském Bělorusku. Pozvání
na sympozium přijala mj. přední osobnost hnutí Nonkonformism 80.let
Konstantin Goretsky, jinak veledůležitá osobnost běloruského
undergroundu, performanční seskupení Bergamot, elektronický hudebník a
dj. Andrey Savitsky a v současnosti nejznámější běloruský umělec
Alexander Komarov. Začátek již v 17.30.
Vice na
http://nod.roxy.cz/index.php?dok=00460000000616,det
05 October, 2007
V Praze se hledá práce nejlépe z celé EU
Brusel - V Praze se hledá práce nejlépe z celé Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnil Eurostat. Praha tak za sebou nechala všechny evropské metropole. Rovnat se jí mohou pouze dánské hlavní město Kodaň a irská metropole Dublin, kde jsou vyhlídky na dobré pracovní místo sice o něco nižší, ale nijak výrazně.
Z obyvatel Prahy, které evropský statistický úřad oslovil, celkem tři čtvrtiny souhlasily s tvrzením, že v metropoli lze snadno nalézt "dobré zaměstnání". V druhé Kodani to bylo 74 procent respondentů a v Dublinu 70 procent. Na opačném konci žebříčku se naopak krčí německý Frankfurt a italská města Palermo a Neapol, kde kladně na stejnou otázku odpověděla jen tři procenta respondentů.
Špatně si ovšem nevede ani slovenská metropole Bratislava. V rámci Evropské unie obsadila celkově sedmé místo a nechala za sebou řadu věhlasných měst jako Amsterdam, Brusel a další.
Odpovědi respondentů mají nepochybně souvislost s mírou nezaměstnanosti v jednotlivých městech. Praha i v tomto ohledu patří mezi evropské "šampiony". Podle posledních statistik se nezaměstnanost v české metropoli pohybuje kolem 2,5 procenta, což je nejen výrazně pod průměrem míry nezaměstnanosti v České republice, ale i v Evropské unii.
Praha je také jediným "regionem" v Česku, který překračuje průměrnou životní úroveň EU. Je také nejbohatším regionem mezi novými členskými zeměmi EU. Její bohatství v přepočtu na jednoho obyvatele činí téměř 140 procent unijního průměru.
Tyto na první pohled velmi potěšitelné statistiky však přinášejí i problémy, které způsobují hlavně vyšší ceny. Odráží se to také v další statistice Eurostatu, která hodnotí dostupnost bydlení. Zde česká metropole mezi unijní premianty rozhodně nepatří. Jen 16 procent oslovených Pražanů souhlasilo s tvrzením, že ve městě lze sehnat dobré bydlení za rozumnou cenu.
Bydlení se naopak nejlépe shání v německém Lipsku, dánském Aalborgu či portugalské Braze, alespoň podle více než dvou třetin oslovených. Na chvostu pomyslného žebříčku naopak skončila Paříž, kde je možné snadno najít dobré a hlavně dostupné bydlení jen podle tří procent respondentů. Nejlépe umístěným českým městem je Ostrava, kde se bydlení dobře hledá podle zhruba poloviny oslovených.
Autor: ČTK
Ukrajinci se bojí chvíle, kdy Češi vstoupí do Schengenu
Informace jsou kusé a mezi lidmi kolují neověřené zprávy. "Každý se snaží sehnat si vízum do nového roku," vysvětluje Andriy před českým konzulátem ve Lvově. "Ale Schengen je fáma. Je to jako před vstupem do Evropské unie. Taky se nic nezměnilo," dodává.
Pracovníci konzulátů a policie však potvrzují, že prověřování žadatelů bude důkladnější. Má se také sledovat praxe při vydávání víz jedné schengenské země ve vztahu k ostatním.
"Kdyby se počet žádostí o vízum zvýšil, znamenalo by to, že se chováme jinak než ostatní schengenské státy - že jsme například méně důslední nebo že je naše praxe liberálnější, a proto se na nás obracejí nespokojení zájemci. A to bychom nechtěli," říká první náměstek ministra zahraničí Jaroslav Bašta. Řeč je hlavně o krátkodobých vízech.
Poláci budou přísnější
Zásadnější změny než v České republice se však očekávají v Polsku. Získání turistického víza na polských zastupitelských úřadech je totiž vzhledem k liberální vízové praxi spíše formalitou: "Taková byla dohoda mezi Polskem a Ukrajinou, že víza budou dostupná pro všechny. Od vstupu Polska do Schengenu se to určitě změní," prorokuje Miroslaw Gryta, polský konzul ve Lvově.
Už před vstupem do schengenského prostoru český˙a polský konzulát ve Lvově nestíhají vydávání víz. Český úřad jich v minulém roce vydal 63 tisíc, letos očekává až 80 tisíc žádostí. Jeho zaměstnanci si prý připadají jako ve "fabrice na víza". I když takové přirovnání by se spíš hodilo pro polský konzulát, který ročně vydává kolem 300 tisíc víz - hlavně krátkodobých.
Když se nestíhá, ceny za služby rostou. V červenci si ukrajinská novinářka deníku Vysokyi zamok koupila přes prostředníka vízum za 130 dolarů. Korupci polských úředníků se ale nepodařilo prokázat.
U Čechů je bordel
"Český konzulát, to je bordel, polský je kulturní. Nechápu, proč tu nejsou schopni vyřídit všechny žádosti za den," komentuje rozhořčeně Mykola své čekání ve frontě před českým úřadem.
Vadí mu, že tu není žádný systém registrace. Naproti tomu Jurij oceňuje, že člověk může přijít kdykoliv. "A stejně za to může naše mentalita, že se tu tak předbíhá," shazuje vinu na Ukrajince.
Podle zkušeností Niny a Ivana, umělců ze Lvova, kteří každé léto jezdí do Prahy, se situace oproti loňsku zhoršila: "Minulý rok nám někdo nabízel místo za 20 dolarů a letos to bylo až 150." Některé žadatele o dlouhodobé vízum čeká i několikadenní pobyt ve Lvově.
Jako horký brambor
Ale i kdyby se dařilo vybírat žádosti o vízum v průběhu jednoho dne - jak to fungovalo ještě na jaře - neřeší to samozvanou organizaci front a činnost prostředníků před konzulátem.
Ambasády zemí EU a ukrajinské úřady si situaci před úřady přehazují jako horký brambor. Z pohledu konzulátů se jedná o území cizího státu, "ukrajinský chodník", za který nechtějí přebírat odpovědnost.
Na druhé straně ukrajinské úřady obviňují z této situace konzuláty. Navíc služby, které konzuláty nabízejí, nepovažují vždy za úplně legální. Žadatelé například mnohdy musejí zaplatit za vyplnění žádosti latinkou.
České ministerstvo zahraničí má od konzulátů na Ukrajině i v jiných zemích informace o nárůstech počtu žádostí o vízum a neodpovídajících počtech konzulárních úředníků. Zvyšující se zájem o víza je dlouhodobý a jen částečně souvisí se vstupem Česka do schengenského prostoru.
Až kritika, která zazněla v předvstupních schengenských hodnoceních, byla impulsem pro navýšení konzulárních úředníků.
Základní rámec vízového režimu vůči Ukrajině poskytne nová dohoda o usnadnění vízového styku mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Oproti současné české a polské praxi si Ukrajinci pohorší, za turistická víza budou muset platit.
Krom toho hrozí další navýšení o další poplatky za prvotní zpracování žádostí o vízum. Podle Evropské komise by však částka stanovená v dohodě na 35 euro měla být konečná.
Článek vyšel na Idnes v rámci projektu Migrace. Autor je koordinátor www.migraceonline.cz
Marek Čaněk
Дні української культури 22-28 жовтня 2007 року
П р а г а
Понеділок: 22.10. 17:30 год.
Роман Зузук, “Щастя і любов”
Виставка картин – вернісаж
U Lužického Semináře 20, Praha 1
Вівторок: 23.10. 17:30 год.
Ірина Мажевська, “Відчуття душі”
Виставка картин– вернісаж
Dům nár. menšin, Vocelova 3, Praha 2
Середа: 24.10. 18:00 год.
Гуляння з “Іґнісом”
Укр. музика в клубі
Nová síň, Voršilská 3, Praha 1
П’ятниця: 26.10. 16:00-20:00 год.
Завітайте до нас – книжкова біржа
День відкритих дверей УІЧР-Пороги
Dům nár. menšin, Vocelova 3, Praha 2
Субота: 27.10. 10:15 год.
Славой Подолі – ФК "Форум Українців ЧР"
Футбольний матч
Na hřebenech II/1062, Praha 4
Субота: 27.10. 15:00 год.
Галла-концерт укр. гуртків
Музичний і танцювальний виступ у Празі
Městská knihovna, Velký sál, Mariánské nám. 1
Неділя: 28.10. 8:30 год.
Літургія в храмі св. Климентія
Виконує хор Родина
Karlova 1, Praha 1
Т е п л і ц е
Четвер: 25.10. 17:00 год.
Калісія Федорук, літературний вечір
Тепліце (інфо: 776/714529)
П л з е н ь
Неділя: 28.10. 8:30 год.
Літургія в храмі св. Анни
Православний храм
Bezručova 11, Plzeň
Х о м у т о в
П’ятниця: 26.10. 18:00 год.
Хомутівські українці представляються
Акція регіональної організації
Dřínovská 4606, Chomutov
Україна ввійшла в 20 у рейтингу інвестицій
До таких висновків прийшли експерти Конференції ООН з торгівлі і розвитку, повідомляє Ліга.
Автори доповіді підготували свої висновки, базуючись на результатах опитування 192 найбільших транснаціональних корпорацій.
Експерти відзначають ріст потоків прямих іноземних інвестицій у світі і прогнозують, що в найближчі три роки ця тенденція буде зберігатися.
Найбільш привабливими для інвесторів країнами є Китай, Індія, США, Росія, Бразилія і В'єтнам. Україна на 18-му місці.
У доповіді повідомляється, що, у цілому, обсяг прямих іноземних інвестицій у 2006 році в усьому світі склав $1,3 трильйони. У 2005 році ця цифра дорівнювала $916 мільярдам.
Автори доповіді упевнені, що фінансова нестабільність у світі і протекціонізм у деяких країнах не зупинять цю тенденцію, і в найближчі три роки потоки прямих іноземних інвестицій будуть рости.
Експерти відзначають зростаючий інтерес інвесторів до країн Східної Європи і СНД.
pravda.com.ua