03 February, 2010

Експерт: невидача закордонних паспортів шкодить транскордонному співробітництву

74 тисячі українців, за даними МВС, стоять у черзі на отримання закордонного паспорта. Уряд критикують за порушення законних прав громадян на отримання документів.

Проблема виникла після того, як поліграфічний комбінат «Україна» відмовився підписати угоду про друк закордонних паспортів безпосередньо з міністерством внутрішніх справ, без посередників, пояснює в.о. міністра внутрішніх справ Юрій Луценко. Фактично йдеться про «розподіл бізнесу у півмільярда гривень», додав представник уряду.

У самого Луценка - дипломатичний паспорт У запасі ще є дві тисячі паспортів старого зразка, повідомив Луценко, міністерство видає їх за особливої потреби, приміром, поїздки на лікування за кордон. На прес-конференції у Львові посадовець визнав, що не знає, коли ситуація налагодиться. Луценко переадресував запитання до інших міністерств.

Українці мають право на документи

У коментарі «Німецькій хвилі» директор Закарпатської філії Національного Інституту стратегічних досліджень Світлана Мітряєва зауважила, що у жодному разі громадянин не повинен потерпати від «таких внутрішніх розбірок з політичним підтекстом, причиною яких є вибори». За будь-яких умов механізми системи повинні працювати, каже Мітряєва, а українець, який є платником податків, має право прийти, здати документи і отримати паспорт у визначений законом час, попри усі перипетії.

«Так, як ці процеси проходять у цивілізованих європейських країнах. Уряди змінюють один-одного, змінюються президенти, члени кабміну, але система працює весь час, а у нас вона не працює. Більше того, вона затримується, якщо це вигідно одній чи іншій політичній силі. Так не має бути», каже Світлана Мітряєва.

Шкода для транскордонного співробітництва

Директор Центру дослідження проблем регіонального та транскордонного співробітництва Володимир Гулима відзначає, що у цій ситуації йдеться не лише про порушення прав і свобод громадян, але й про негативний вплив на транскордонне співробітництво. І чи не найбільше від цього потерпатимуть мешканці західних областей, які є активними учасниками малого прикордонного руху, додав експерт. Донедавна українці очікували на закордонний паспорт не менше місяця, якщо не йшлося про виготовлення документу за прискореною процедурою.

Автор: Галина Стадник Редактор: Євген Тейзе | dw-world.de

No comments: