07 December, 2009

Швеція визначила, які продукти є менш шкідливими для клімату

Виробництво і транспортування продуктів харчування теж спричиняє викиди СО2. Швеція стала першою країною в Європі, яка запровадила маркування, що вказує на рівень викидів СО2, здійснених при виготовленні продукту.

Визначити, які продукти є більш або менш шкідливими для клімату, тобто з якими обсягами викидів СО2 вони пов'язані, тепер можна. Відповідне маркування складається з зеленого дерева і напису «СО2». Цю позначку можна побачити і на полицях супермаркетів, і в меню ресторанів. У перспективі на всіх упаковках має міститися інформація, скільки шкідливих викидів було здійснено у процесі виробництва, переробки та транспортування продукції, однак поки що конкретних цифр немає.

Кожен житель Швеції, котрий хоче обирати харчі, які є найкращими з точки зору захисту клімату, тепер може орієнтуватися на цей символ, пояснює Єва Айдерштром, активістка шведського союзу захисту природи:

«Зелена позначка, на якій зображене дерево і підпис СО2. Очевидно, що йдеться про клімат. Однак жодних інших пояснень, що це означає», - обурюється захисниця природи.

"Кліматична" етикетка


У майбутньому на позначках буде точно вказано, скільки викидів пов'язано з виробництвом конкретного товару, обіцяє Анна Ріхерт з компанії, що займається сертифікацією продукції „Svenskt sigill“:

„Наша кліматична етикетка гарантує клієнтам, що ми працюємо над покращенням усього ланцюга виробництва продуктів харчування. Йдеться не лише про пакування, а й про перевезення і переробку. Це контролює незалежна третя сторона. Ми знаємо, що покупці роблять свідомий вибір».

Свідомий вибір

Шведські науковці раніше вирахували, що в індустріально розвиненій країні, наприклад, у Швеції близько чверті всіх викидів СО2 припадають на виробництво і транспортування продуктів харчування. На думку вчених, завдяки простій зміні звичок можна досягти значного зменшення викидів. До цієї інформації багато шведських підприємств поставилися дуже серйозно.

«Ми знаємо, що повинні зменшити кількість споживання яловичини. А те м'ясо, яке ми їмо, має бути отримане екологічним шляхом. Перший крок у цьому напрямку – інформувати наших відвідувачів про те, що вони їдять. Тоді вони зможуть самі вирішувати, чи хочуть зробити свій внесок у захист клімату, чи ні. Можливо, вони оберуть продукти, виробництво яких пов'язане з меншими обсягами викидів СО2», - розповідає Пер Ларшанс з великої шведської мережі закладів швидкого харчування.

Автори: Агнес Бюріг,Наталя Неділько Редактор: Леся Юрченко | dw-world.de

No comments: