07 February, 2010

Podle neoficiálních odhadů na Ukrajině vyhrál Janukovyč

Kyjev - Vítězem ukrajinských prezidentských voleb se dnes podle neoficiálních odhadů stal šéf Strany regionů Viktor Janukovyč. Potvrdily to nezávisle na sobě dva průzkumy mezi voliči opouštějícími volební místnosti.

Podle prvního z průzkumů Janukovyč porazil svou volební soupeřku Juliji Tymošenkovou o 3,2 procenta hlasů, podle druhého o 4,6 procenta.

Tymošenková pohrozila, že svolá protesty, bude-li panovat podezření soupeřova podvodného vítězství. Ukrajina by se tak mohla vrátit do doby takzvané oranžové revoluce z roku 2004. Pokud by měl o výsledku hlasování rozhodovat soud, jak předpovídají někteří pozorovatelé, prodlouží to nestabilitu Ukrajiny, upozornil Reuters.

Unaveně vyhlížející Tymošenková svůj hlas odevzdala v rodném Dněpropetrovsku. "Volila jsem novou a šťastnou Ukrajinu, bohatý a krásný evropský stát. Jsem přesvědčena, že jedině v takové zemi mohou žít lidé šťastně, každý v ní najde své místo a splní své poslání," řekla po vhození volebního lístku. Ačkoli se oba kandidáti vyslovují pro integraci do Evropy, za víc proevropskou je považována Tymošenková.

Janukovyč, který hlas odevzdal v Kyjevě, řekl, že on volil ve jménu "změn, stability a posílení Ukrajiny". Volby považuje za "první krok k překonání krize". Ukrajinská ekonomika se potýká s vážnými problémy a Mezinárodní měnový fond jí musel pomoci více než 16 miliardami dolarů (306 miliardami korun). Hrubý domácí produkt loni spadl o 15 procent a letošní hospodářský růst má být podle prognóz velmi slabý.

Den před volbami byla sice na Ukrajině agitace zákonem zakázaná, ale po celou sobotu byly snad ve všech ukrajinských městech volby tématem číslo jedna. Očekává se účast ještě vyšší než v prvním kole 17. ledna, kdy se dostavilo k urnám přes 70 procent voličů.

Ukrajinská vláda přijala mimořádná bezpečnostní opatření, která mají zajistit hladký průběh voleb. V ulicích hlídkovaly zesílené oddíly policie, sídlo ústřední volební komise v hlavním městě střežila vojska ministerstva vnitra. Jen v Kyjevě bylo v plné pohotovosti 2000 policistů, tisíce dalších byly připraveny zasáhnout.

Před sídlem ústřední volební komise v Kyjevě si Janukovyčovi stoupenci postavili několik desítek stanů a připravují se na povolební manifestace nebo také protesty. Tymošenková Janukovyče obvinila z toho, že v Kyjevě plánuje obsazení centrálních úřadů včetně předsednictva vlády. V hotelích a ubytovnách se prý soustředilo několik tisíc příslušníků soukromých bezpečnostních služeb, které mají údajně útok provést.

Vyvrcholení volební kampaně v minulých dnech doprovázela vzájemná obvinění obou kandidátů z přípravy volebních podvodů a porušování zákonnosti. Došlo dokonce ke rvačce poslanců v parlamentu. Se stejným napětím jako jméno vítěze se proto na Ukrajině očekává, jak na volební výsledek zareaguje poražený.

Profil ke zprávě: O hlasy Ukrajinců se ucházejí známé tváře oranžové revoluce O hlasy Ukrajinců se ucházejí známé tváře oranžové revoluce

Autor: ČTK
www.ctk.cz

P.S. Люстрація: єдина можливість перебудувати країну...

_

No comments: