04 November, 2009

Розп’яттю не місце у школах - Європейський суд

В Італії розгорілася суперечка стосовно релігійних символів у громадських місцях. Європейський суд з прав людини постановив, що наявність розп’яття Христа в італійських школах порушує принцип релігійних свобод.

Серед західноєвропейських країн Італія вважається міцним оплотом Католицької церкви. І не лише тому, що на її території розташована суверенна держава-місто Ватикан та резиденція вищого духовного керівництва Римо-католицької церкви.

Майже 90 відсотків 60-мільйонного населення сповідують католицизм, більше третини із них — віруючі католики. І ті й інші відколи себе пам’ятають, у шкільних класах над дошкою завжди вісить розп’яття Ісуса.

Це зображення для багатьох – не просто релігійний знак, а символ їхньої католицької країни.

Консерватори шоковані вердиктом

Тож вердикт семи суддів у Страсбурзі став справжнім шоком, особливо у консервативних та релігійних колах суспільства.

Міністр у справах європейської політики Андреа Ронкі: “Ми вражені цим вердиктом. Заперечувати знак розп’ятого Христа значить заперечувати християнське коріння Європи й Італії, це значить віддаляти громадян від концепції єдиної Європи. Ця так звана світськість не належить до нашої свідомості”.

Зміни в італійському суспільстві

В останні десятиліття Італія стрімко перетворюється на багатонаціональну мультирелігійну країну.

Серед італійських школярів 6 з половиною відсотки – учні-іноземці. Ця статистика не враховує ще дітей-школярів, народжених у змішаних шлюбах. Прикметно, що відстоювати право своїх дітей навчатися у школі без будь-яких релігійних символів наважилася громадянка Італії фінського походження, одружена з італійцем.

Роками через італійські суди жінка безуспішно домагалася зняти розп»ятого Христа у районній початковій школі, де тоді вчилися її діти. Уродженка Фінляндії дійшла аж до Європейського суду з прав людини, там її позов задовольнили. Подружжя та адвокати оцінили вердикт як історичний, а надто для світської країни, де Ватикан, за їхніми словами, має таки сильний вплив.

Говорить чоловік позивачки Массимо Альбертін: “Я не збираюся нав'язувати свої погляди іншим італійцям. Але разом з тим я не хочу, щоб і мені хтось нав»язував свої переконання. Справа в дотриманні рівності прав для усіх: католиків, англіканців, атеїстів, мусульман та людей інших віросповідань. Кожний заслуговує на однакове ставлення у державних школах”.

За висновком Європейського суду, наявність розп'яття у школах може не сподобатися учням, котрі не сповідують католицизму або взагалі не хочуть обирати якусь релігію. Також це порушує свободу батьків виховувати дітей згідно зі своїми переконаннями, мовиться у рішенні Суду.

Реакція Ватикану на рішення Європейського суду

Таким вердиктом здивований і розчарований Святий престол. На думку католицького духовенства символ розп'ятого Ісуса Христа не розділяє багатокультурне суспільство, а служить об'єднуючим чинником.

«Розп’яття Христа не є символом поділу, марґінесу або несприйняття інших. Все навпаки. Це символ Божої любові, відкритої для всього людства, про що говорить сам знак: обійми Ісуса Христа відкриті для всіх. І зрештою, цей символ глибоко пов’язаний з історією, культурою та самобутністю італійської нації», – заявив речник Ватикану отець Федеріко Ломбарді.

Папа Римський Бенедикт XVI і раніше був стурбований тим фактом, що християнські цінності дедалі важче стверджуються внаслідок політичних норматив, які суперечать релігійним догмам.

У Ватикані побоюються, що ухвала європейських суддів — лише черговий раунд затяжного поєдинку, який розгортається на Заході між католицькою та світською культурами.

Що кажуть некатолики і політики?

В той же час більшість лідерів організацій некатолицького віросповідання позитивно ставляться до присутності розп»ятого Христа в італійських закладах.

Керівник асоціації італійських мусульман-інтелектуалів Ахмад Джанп'єро Вінченцо: “З ісламської точки зору, зображення хрестів з розп’яттям Ісуса не слід забирати з тих місць, де вони знаходяться. Йдеться про релігійний постулат, що сягає древніх часів. Коли мусульмани увійшли до Єрусалима і почали контактувати iз християнами, пророк сказав, що хто образить християнина чи єврея не потрапить до раю”.

Політики майже одностайно стверджують, що традиційний символ країни не нав’язує дітям католицизму і не суперечить релігійним свободам.

Законодавчо в Італії церква відділена від держави, але це завжди була християнська країна, стверджують вони.

Лунають закиди на адресу європейських колег, які відмовилися декларувати християнську ідентичність у Європейській конституції. Такі рішення, мовляв, віддаляють континет від християнських витоків. Уряд Італії готується оскаржувати вердикт Європейського суду з прав людини.

bbc.ua

No comments: