27 October, 2009

Українська блогосфера стурбована можливим введенням цензури в інтернеті

Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроект про посилення боротьби з розповсюдженням дитячої порнографії. Українські блогери та інтернет-провайдери обурені деякими пунктами законопроекту.

Дане рішення викликало гучний резонанс в українській блогосфері. Користувачі впевнені, що насправді депутати мають намір створити зручний інструмент контролю і тиску для захисту власних інтересів у мережі.

За словами юзера deinde, це інструмент для контролю за кожним, хто зайшов в інтернет з території України. Згідно із законом, що готується, провайдери зобов'язані записувати всі рухи тіла клієнтів в інтернеті, доповідати правоохоронцям про кожен незаконний ресурс і незаконні фізичні зусилля, а також обмежувати доступ клієнтів до незаконного контенту на вимогу правоохоронців. Більше того, закон зобов'язує самих клієнтів повідомляти про будь-який незаконний контент провайдерам або правоохоронцям.

Якщо ж припустити, що закон працюватиме і всі кинуться рапортувати про порушення, інтернет-користувачі вважають, що в Україні навіть половину такого потоку інформації обробляти нікому. За словами deinde, закон свідомо створює не працюючу систему, а ситуативний інструмент.

Крім того, користувачі звертають увагу на те, що в попередніх абзацах, що описують суть закону, жодного разу не спливає порнографія - і все тому, що зона дії закону, за їх словами, набагато ширша.

"Ситуація ж із компетентністю законодавців і регуляторів у сфері нових технологій не змінилася з 2005 року, коли Мінтрансзв'язку неабияк повеселила професійну громадськість наміром фіксувати в держреєстрі розмір сайтiв у байтах", - зазначають блогери.

Крім того, до некомпетентності в регульованій сфері додається ще й незнання норм законодавчого процесу, на що чітко вказує висновок Головного науково-експертного управління Верховної Ради. Цей документ прямим текстом не рекомендує приймати закон: "Метою закону в даному випадку має бути протидія створення і поширення порнографічної продукції, а не накладення покарань на тих людей, які є її "споживачами". До речі, багато таких "споживачів", яких пропонується карати, зокрема, і позбавленням волі на термін до п'яти років, самі є неповнолітніми. З урахуванням усього викладеного вважаємо, що даний законопроект у запропонованій редакції приймати недоцільно".

Більше того, противники прийняття цього закону звертають увагу на неправильне вживання термінології, невідповідність прийнятим Україною нормам міжнародного права. Раніше міжнародні експерти радили Україні поки що не поспішати реєструвати інтернет-ЗМІ.

Крім того, користувачі інтернету хотіли б отримати відповідь на питання: з урахуванням якого конкретно міжнародного досвіду, як це зазначено в пояснювальній записці до законопроекту, розроблено запропоновані законодавцями заходи.

У зв'язку з цим стурбовані користувачі вирішили створити сайт, на якому розміщена інформація про недоцільність, на їх погляд, прийняття в цілому цього закону.

***

Крім того, погоджуючись з необхідністю посилення боротьби з дитячою порнографією, інтернет-провайдери одразу після голосування у Верховній Раді висловили свої претензії до документа. "Нам пропонується вести звичайне стеження за переміщенням клієнтів усередині мережі, що є порушенням конституційних прав і свобод", - заявила голова правління Інтернет-асоціації України Тетяна Попова.

З нею згоден і генеральний директор ЗАТ Датагруп Олександр Данченко, який повідомив Ъ-Украина, що провайдери Інтернет-послуг готові надавати інформацію про з'єднання клієнтів тільки "після відповідного подання правоохоронних органів або за рішенням суду".

"Це технічно слабореалізовано і ще менш реалізовано з точки зору доказової бази... В інтернеті, на відміну від телефонії, немає поняття ініціатор з'єднання, користувач може потрапити на ресурс не по своїй волі...", - повідомив агентству президент ТОВ Інтернет інвест доменний реєстратор Imena.UA, хостинг-провайдер Mirohost.NET, Київ) Олександр Ольшанський.

Він додав, що сучасні технології дозволяють завантажувати на комп'ютери користувачів файли, що містять інформацію порнографічного характеру і організувати його поширення.

Нагадаємо, за законопроект Про внесення змін і доповнень до деяких законодавчих актів України щодо протидії розповсюдження дитячої порнографії проголосували 404 народні депутати.

korespondent.net

No comments: