20 January, 2011

Медицина без кордонів: громадяни ЄС зможуть вільно обирати собі країну лікування

З 2013 року громадяни ЄС зможуть вільно обирати собі місце лікування в будь-якій країні ЄС. Страхові компанії зобов’язані будуть перебирати на себе кошти за лікування пацієнтів-нерезидентів.

Услід за Єврокомісією відповідне регулювання у середу затвердив Європарламент. Нині лише кожний сотий пацієнт-громадянин ЄС перебуває на лікуванні за кордоном. Та, схоже, за два роки ця цифра значно збільшиться.


Про можливість масового «медичного туризму», щоправда, не йдеться, запевняє депутат Європарламенту і представник німецького ХДС Петер Лісе: «Це розраховано насамперед на пацієнтів, що стоять у черзі, аби пройти ту чи іншу терапію, або ж мають рідкісне захворювання, а також на хворих з прикордонних регіонів. Потім уже мова йде про пацієнтів, які мають бажання лікуватися за кордоном з особистих міркувань».

Загроза «паперових воєн»

З 2013 року такі пацієнти зможуть шукати собі лікарів у будь-якій країні на теренах ЄС. Страхові компанії повинні будуть здійснювати міждержавні трансферні платежі – щоправда, на суми, які не перевищуватимуть вартість подібного лікування у країні громадянства. При витратному лікуванні пацієнти муситимуть попередньо отримати у страхувальників спеціальні дозволи.

Водночас страхові компанії можуть відмовити пацієнтові з різних причин, розповідає експерт з питань охорони здоров`я від лібералів у Європарламенті Голґер Крамер: «Страхові компанії можуть сказати, мовляв, їх задовольняє рівень якості обслуговування у іншій країні. Тоді людина не зможе поїхати на лікування за кордон. Тому постає запитання: чи бажання пацієнта врешті-решт переможе «паперову війну» зі страховою компанією, уможливлюючи операцію на стегні чи серці в тій країні, де людина знайшла найкращого спеціаліста».

Виграють пацієнти і добра медицина

Країнам-членам ЄС потрібно було кілька років, аби порозумітися щодо «транскордонних» прав пацієнтів. Ухвалити кінцеве рішення на користь останніх змусив Європейський Суд. Петер Лісе вбачає для Німеччини значні дивіденди після набрання чинності нового регулювання: «Німецька системи охорони здоров`я порівняно з іншими країнами завжди була на високому рівні. І я можу собі уявити, що німецькі лікарі та медичні заклади у майбутньому матимуть велику кількість пацієнтів з-за кордону, що поповнить бюджет і дозволить вирішити проблеми у цій галузі».

Загалом, на думку Лісе, правильно, коли пацієнти отримують більше прав і вибору. Це спонукатиме владу інших країн-членів ЄС поліпшувати мед сервіс, аби гроші за лікування не витікали за кордон: «Це змагання – конкурс між європейськими системами охорони здоров`я – буде лише на користь пацієнтам».

Автори: Мартін Боне / Євгенія Вятчанінова
Редактор: Христина Ніколайчук

dw-world.de

No comments: