Konstantin Tilikin vystudoval v ukrajinském Charkově informatiku a pak se chtěl přihlásit do kurzu angličtiny ve Velké Británii. Nedostal ale vízum, a tak se zapsal na soukromou školu podnikání v Ostravě. Našel si také hned práci jako programátor. Majitelé firmy se ale dostali do sporu a Tilikin to pro sebe vyřešil odchodem do Prahy. Novou práci si našel okamžitě. Když ale jeho studentské vízum končilo a on si chtěl pořídit pracovní, narazil na problém. Nepřevzal si totiž obsílku od cizinecké policie na nahlášeném místě bydliště v Ostravě. Co je malé pochybení u Čecha, je u cizince velký hřích. Pro české úřady se Tilikin stal problematickou osobou.
"Mám takovou zkušenost, že někdo na úřadě může rychle rozhodnout, aniž vezme v potaz vaše vysvětlení, a pak už se nedá nic dělat," shrnuje Tilikin ponaučení, které si odnesl z jednání s českými úřady.
Studentské vízum skončilo a Tilikin pracovní nedostal. Až když do toho vstoupil jeho zaměstnavatel, společnými silami napodruhé státní orgány přesvědčili. Zaměstnavatelé, jak vidno, mohou, pokud se do toho vloží, přimět úřady ke vstřícnějšímu přístupu k zahraničním pracovníkům. A také pobídnout zákonodárce, aby uvolnili imigrační politiku.
I s platným pracovním vízem se ale Konstantin musí každý rok hlásit na cizinecké policii. Až do té doby, než získá trvalý pobyt.
Článek vyšel v rámci porjektu Migrace v MF DNES.
Jitka Polanská | www.clovekvtisni.cz
No comments:
Post a Comment